ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 16:17

CHP İlçe Başkanı Kartal, belediyeyi savundu

CHP İlçe Başkanı Kartal, belediyeyi savundu


Zonguldak Ereğli Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, Ereğli’ye getirilmek istenen hizmetlerin belediye tarafından önünün kesildiği sözlerine tepki göstererek, iktidara yüklendi.

        Ereğli CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, ilçe binasında Belediye Başkan Yardımcısı Özkan Özyağcı, Belediye Meclis üyeleri ve partililerin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Kartal, 2013 yılının ilk ayında yaşanan olayları değerlendirirken, AK Parti hükümetine de yüklendi. TTK’da son dönemlerde taşeron firmalarda yaşanan ölümlere dikkat çeken Kartal, ölümlerin kalkması için hükümetin taşeronluğu kaldırması gerektiğini kaydetti. Ereğli’nin ülke ekonomisine olan katkısının hizmet olarak geri dönüş yapmadığını savunan Kartal, Ereğli Belediyesi'nin yapılacak hizmetlerin önünü kestiği söylentilerini de sert bir dille eleştirdi.

        Kartal, Kozlu'da 8 taşeron işçisinin can vermesinin, TTK’da ve kaçak ocaklarda yaşanan işçi ölümlerinin, tüm Türkiye'nin gözünü Zonguldak’a çevirdiğini ifade etti. Kartal, sözlerine şöyle devam etti: "AK Parti iktidarı ile sayıları hızla artarak 2 milyona dayanan köleci taşeron düzeni içinde çalışmak zorunda kalan işçilerin yaşadığı dramlar, vicdanı olan herkesin yüreğini sızlattı. 1,5 yıl önce Karadon’da 30 taşeron işçisinin ölümünden sonra 'Madencinin kaderinde ölüm var' diyen Başbakan ve 'Çok güzel öldüler' diyen bakanlar, bu cinayetler karşısında gıklarını bile çıkarmadı. Sadece, hiç olmazsa madencilik sektöründe taşeronluğu kaldırabileceklerini yarım ağızla söylemek zorunda kaldılar. TTK Genel Müdürlüğü'nün 'İcralık işçiler kendilerini işe veremedikleri için bu kazalar oluyor. İcralık madenciler işten atılacak' diyerek genelge yayınlaması bardağı taşıran bir damla oldu. Yetkililer de bu konuda hiçbir tepki göstermeyerek suça ortak oldular. CHP birer hafta ara ile 3 Genel Başkan Yardımcısını Zonguldak’a göndererek madencilere sahip çıktı. İşçilerin sahipsiz olmadığını tüm Türkiye’ye gösterdi. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Meclis Grup toplantısında 'İşçileri idam etseydiniz' diyerek tepki göstermesinden sonra, TTK Genel Müdürlüğü bu insanlık dışı genelgeyi iptal etmek zorunda kaldı."

        "AKP HÜKÜMETİ İŞÇİ DÜŞMANIDIR"

        AK Parti hükümetini işçi düşmanı olmakla suçlayan Kartal, "Gerçek yüzünü, asgari ücretle çalışan milyonlarca işçiye günlük ancak bir çay, bir simit alabilecekleri bir zam vererek gösterdi. Milyonlarca emeklinin büyük bir umutla beklediği İntibak Yasası'nı, emeklilerin insanca yaşayabilecekleri bir maaş artışı yapmayarak gösterdi. AKP hükümeti asgari ücretlinin, emeklinin, memurların maaş artışları daha eline geçmeden elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, vergilere insafsızca zamlar yaparak fazlasıyla geri aldı. AKP hükümeti tarım ve köylüyü bitirme noktasına getirdi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez AKP iktidarı döneminde Türkiye saman ithal eder duruma geldi. Türk halkı ilk kez AKP döneminde kurbanlık Anguslarla tanıştı. Dünya standartlarında bir litre sütle 2,5 kilo yem alınabilirken, Türkiye’de 2,5 litre sütle ancak bir kilo yem alınır duruma gelindi." eleştirilerinde bulundu.

        İlçenin durumuna da değinen Kartal, şunları söyledi: "Tersaneler çürümeye terk edildi. AKP iktidarının 49 ili kapsayan yeni teşvik yasasında Zonguldak yine yok. Bu olumsuz tabloya rağmen Zonguldak Türkiye genel bütçesine her yıl bir milyar 400 milyon TL katkı sağlamaya devam ediyor. Bu paranın 4’te 3'ü de Kdz. Ereğli’den tahsil ediliyor. Ne var ki Zonguldak ve Ereğli’ye geri dönen para ancak bunun yarısı. Yani AKP Kdz. Ereğli’den kepçeyle alıyor, kaşıkla veriyor. Gerçek bu iken, Ereğli’de demokratik bir şekilde kongresini yapamamış AKP’nin, çiçeği burnunda atamalı Sayın İlçe Başkanı 'Hükümet Ereğli’ye yatırım yapmak istiyor, ama önünü Belediye Başkanı kesiyor. Ereğli Belediyesini AKP’li yaparsak gerekli hizmetleri sağlayacağız' diyor. Zonguldak, Ereğli gerçekleri ortadadır. AKP hükümeti Zonguldak’tan 2 alıp bir vermektedir. Kdz.Ereğli’den ise 4 alıp bir vermektedir. Yıllardır yılan hikayesine döndürdüğünüz Ereğli-Zonguldak, Ereğli- Devrek yollarına yeterli ödenek ayırdınız da Belediye Başkanı mı bitirtmedi? Ereğli köylerinin yarısı susuz. Pat patlarla su taşıyor. Köy yollarından bir kez geçen rot-balans, far, fren ayarı, lastik ve jant tamiri yaptırmadan bir daha gidemiyor. Bu gerçekleri görmezden gelip AKP iktidarının Ereğli’yi gözden çıkarmasına kılıf uydurmayın. Ereğli halkını yanıltamazsınız. Ereğli Belediyesinin öğretmenevinin tefrişatı için başlattığı kampanyaya siz engel oldunuz. Yine Ereğli Belediyesinin cenaze hizmetlerini ücretsiz yapmasında, yaşlı, kimsesiz ve muhtaçlara dönük evde bakım, tedavi ve temizlik hizmetlerinden niye rahatsız oluyorsunuz? Camilerin temizlenmesinden niçin rahatsız oluyorsunuz? Cuma namazlarında cami avlusunda namaz kılmak zorunda kalan vatandaşlarımıza hizmet için seccade yardımından niye rahatsız oluyorsunuz? Kdz.Ereğli Belediyesi güçlü bir belediyedir. AKP’li Ankara Belediyesinin bile 5 milyar dolar borcu olduğu bir devirde, bazı AKP’li Belediyelerin borçlarına karşılık camileri sattığı bir devirde, borçsuz bir Ereğli Belediyesinin bu hizmetlerinden sizinde sevinç duymanız gerekir. AKP’nin artık Kdz.Ereğli’ye, Zonguldak’a vereceği bir şey kalmamıştır. Biz CHP olarak bu yalın gerçekleri bıkmadan, usanmadan halkımıza anlatmaya devam edeceğiz. Halkımızın yanıltılmasına izin vermeyeceğiz. Halka yanlış yapan AKP, yerel seçimlerden başlayarak bedelini ağır bir şekilde ödeyecektir. Türkiye siyasal tarihi bu gerçeğin acı örnekleri ile doludur. CHP 90 yıllık siyasal yaşamında bu örnekleri çok görmüştür. AKP gidicidir. Ve gidecektir.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER