ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:55

CHP, İçtüzük Uzlaşma Komisyonu'nda AK Parti'yi suçladı


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ile Bursa Milletvekili Turhan Tayan, TBMM İçtüzüğü'nü yenilemek amacıyla oluşturulan Uzlaşma Komisyonu’nun iktidar partisinin dayatmacı tutumu ve TBMM Başkanı’nın da iktidarla birlikte davranması nedeniyle çalışamadığını savundu.

Oyan ile Tayan’ın konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, 2012 sonundan itibaren 6,5 aydır çalışmalarını sürdüren İçtüzük Uzlaşma Komisyonu’nun, AK Parti temsilcilerinin uzlaşmaz tavrı ve Meclis Başkanı'nın iktidarla birlikte davranması nedeniyle şimdilik kesintiye uğradığı bildirildi. Açıklamada, “Üç muhalefet partisinin uzlaşılamayan maddeleri de içeren metnin Parti Gruplarına gönderilerek görüşlerinin istenmesi ve oradan gelecek işaretlere göre gerekirse grup başkanvekillerinin veya mevcut komisyonun nihai bir müzakereye oturması teklifleri, AKP ve Meclis Başkanı tarafından reddedilmiştir. Oysa komisyon tam uzlaşılmış bir metin hazırlamış olsaydı dahi, ön anlaşmamıza göre, son sözü gene grup yönetimleri söyleyecekti.” ifadesi kullanıldı.

"ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU İÇİN BİR YÖNETİM PROVASI İSE..."

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Komisyon, her bir parti grubunun bağımsız iradeleriyle kurulduğu için, komisyon çalışmalarının bitirilmesi Meclis Başkanı'nca değil parti gruplarının çekilmesiyle gerçekleşebilecektir. Biz CHP grubu olarak önemli mesafeler alındığını, önemli değişikliklerde uzlaşıldığını, hatta uzlaşılamayan kritik maddelerde dahi uzlaşma zeminlerinin neler olabileceğinin görüldüğünü, dolayısıyla altı aydır sarfedilen emeğin boşa harcanmaması gerektiği düşüncemizi koruyoruz. Uzlaşılamayan 22 madde için dahi karşılıklı adım atılırsa, muhalefet partilerinin uzlaşma adımları karşılık görürse daha iyi bir metin üzerinde anlaşılabileceği düşüncemizi koruyoruz. Esasen 22 maddenin yarısından fazlası genel bir mutabakat olduğunda hemen üzerinde uzlaşılabilecek türden maddelerdir. Söz gelimi, 56, 90, 98, 99, 104, 132, 134, 136, 146’ncı maddeler bu kapsamdadır. Ama eğer İçtüzük Uzlaşma Komisyonu’nun dağıtılması düşüncesi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda da sahneye konulabilecek bir yöntemin provası ise, o zaman bizim iyiniyetli çabalarımızın bir karşılığı yok demektir. Burada sorumluluk Meclis Başkanı’na düşmektedir.

MECLİS BAŞKANI'NIN SORUMLULUĞUNDA

Hükümetin masaya oturmasının ana nedeninin ‘156 sayılı teklifimizin üzerine neler alabiliriz’ gibi fırsatçı bir taktikten ibaret olduğu savunuldu. Uzlaşma olması için öncelikli görevi Meclisi gerilimsiz yönetmek olan Meclis Başkanı’nın sorumluluğunda olduğu belirtilen açıklamada, “Bu nedenle Meclis Başkanı’na düşen görev, ortaya çıkan metni görüş ve önerilerini almak üzere Gruplara göndermek ve iktidar partisini masaya oturmaya resmen davet etmektir diye düşünüyoruz.” denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER