ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 16:48

CHP heyeti, Çiçek'i ziyaret etti


CHP heyeti, Meclis TV yayınlarının 7 gün 24 saate çıkarılması için TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret etti.
    
İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Adana Milletvekili Turgay Develi, İstanbul Milletvekilleri Oktay Ekşi, Melda Onur ve İhsan Özkes, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer'den oluşan heyet, Çiçek'e bir dosya sundu.
    
Dosyada, Meclis TV yayınlarının kısıtlanmasına ilişkin ''yönetsel'' kararın, parlamenter demokrasinin zarar görmesine yol açtığı, TBMM'yi, çağdaş demokratik ülkelerin benimsediği standartların gerisine düşürdüğü savunularak, ''Bu yanlış uygulamaya son verilerek TBMM TV'nin 24 saat yayın yapan bir kamu hizmeti olarak düzenlenmesi istemimizi değerlendirmelerinize sunuyoruz'' denildi.
    
RTÜK ve TRT yasalarında yapılan değişikliklerden sonra ortaya çıkan hukuksal durumda, şu anda yapılan yayınların yasal dayanağının bulunmadığının savunulduğu dosyada, şunlar kaydedildi:
    
''Meclisimizin çalışmalarını halkımıza ulaştırmanın, yasal dayanağı bulunmayan bir protokole dayanılarak kısıtlanması, demokrasimizi eksik ve yüce parlamentoyu da dünya parlamentoları arasında kusurlu kılmaktadır.
    
Gelinen aşamada başkanlığınızın TBMM'nin çalışmalarını hemen bütün dünya parlamentolarında olduğu gibi TBMM'nin faaliyetlerini Meclis TV kanalı ile 24 saat aralıksız halkımıza aktarmak için inisiyatif alması, vatandaşlarımızın temsil iradesini devrettiği milletvekillerimizin çalışmalarına anlık tanıklık etmeleri açısından da yaşamsal öneme sahiptir. Bu, Meclisimizin yüksek demokrasi standardı ve parlamentomuzun da dünya eşdeğerleri ile kıyaslandığında kusurunun kalkması açısından da gereklidir. TBMM TV çalışmasının, hukuka ve parlamenter demokrasinin gereklerine uygunluğu sağlanarak, 24 saat yayın yapan bir kamu hizmeti olarak düzenlenmek üzere ele alınmasını ilginize sunarız.''
    
     

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER