ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2014 Çarşamba 14:25

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Manisa'da


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, "Ne yaparsan yap, senin karizman çizildi kardeşim, seni artık bu ülkede kimse adam yerine koymuyor" dedi.
Partisinin seçim çalışmaları kapsamında Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde düzenlenen mitingde konuşan Kılıçdaroğlu, "Başbakan Kemal" sloganları üzerine, "Sizin oylarınızla önümüzdeki seçimlerden sonra Sarunanlı'ya başbakan olarak geleceğim. Çünkü ben bu ülkeyi seviyorum, insanımı seviyorum. Herkesin kazanmasını istiyorum, herkesin cebi para görsün istiyorum, sadece başçalanın değil. Vatandaş zenginleşecek, siz para göreceksiniz" diye konuştu.
Meydanlarda, Başbakan Erdoğan'a yönelik sözlerinden dolayı aleyhinde dava açıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Sanki ben ondan korkacağım, ya ayakkabı kutusundan sen korkuyorsun. Senden korkar mıyım. Küçük gençlerimizden, çocuklarımızdan korkuyor. Twit'i yasaklıyor, gençler düşüncelerini açıklamasınlar diye. Ne yaparsan yap, senin karizman çizildi kardeşim, seni artık bu ülkede kimse adam yerine koymuyor. Sen milleti soyan adamsın, aile boyu yolsuzluk yapan adamsın, kul hakkı yiyen adamsın. Az önce dedim ki 'sen kul hakkı yiyen adamsın, şöyle adamsın, böyle adamsın'.... Kusura bakmayın ben onu adam yerine koymuyorum ama lafın gelişi adam diyorum. Çünkü adam gibi adam evlatlarına çalışmaz, millete çalışır, milletine yalan söylemez. Yalancıdan başbakan olur mu, hırsızdan başbakan olur mu? Hem hırsız hem yalancıdan başbakan olur mu? O zaman kararımızı verdik demektir. Ayın 30'unda sandığa gideceğiz. El ele, kol kola, omuz omuza, barış havası içinde gideceğiz ve haramilerin iktidarını yerle bir edeceğiz. Mustafa Kemal'in sürdürdüğü idealin peşinden gideceğiz. Türkiye'yi namuslu, temiz, halkına hesap veren bir siyasete teslim edeceğiz. Hanımlar bahar ayı... Siz evde temizlik yaptınız, şimdi sıra geldi Türkiye'de temizlik yapmaya. Süpürgeyi alacağız, süpüreceğiz. Malum kadının elinin değdiği yerde kirlilik olmaz, temizlik olur. Hanımlar hep beraber, eşlerinizi yanınıza alacaksınız, gideceksiniz ve bu iktidarı biz temizleyeceğiz ve süpüreceğiz Türkiye'den. "
- "Umreye paralel devlet mi gönderdi"
Kılıçdaroğlu, Saruhanlı'nın üzümünün meşhur olduğunu, ancak üzümün İran'dan getirildiğini belirterek, "Kim getirdi, malı kim götürdü başçalan. Ya bırak bu ülkenin köylüsü biraz para kazansın, üç beş kuruş kazansın. Hayır diyor, o kazanmasın, İranlı kazansın diyor. Neden? Rıza Sarrafı biliyorsunuz değil mi? Dört bakan bir başçalan, parola bu, öyle işaret ediyordu. Dört bakanı rüşvetle satın alan bir Rıza Sarraf var" dedi.
17 Aralık'ta dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen konuşmaya da değinen Kılıçdaroğlu, dünyanın hangi ülkesinde bir İçişleri Bakanı'nın oğlunun evinde 1 milyon nakit para olduğunu sordu. Kılıçdaroğlu, AK Parti'ye oy verenlere seslenerek, şunları kaydetti:
"Elinizi vicdanınıza koyun öyle oy kullanın. Bu para helal mi haram mı? Ben de haram olduğunu biliyorum. Helal olsa götürür bankaya yatırır. Niye yatırmasın? Öğrenmesin kimse, bilmesin diye yapıyorlar bunu. Oyumuzu kullanırken helale mi ortak olacağız, harama mı ortak olacağız. O zaman Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygıdeğer vatandaşlarımıza sesleniyorum, hükümeti eleştiriyorum, çünkü kul hakkı yediler, yalan söylediler, geldiler dediler ki 'bize oy verin yolsuzluğu önleyeceğiz, yoksulluğu önleyeceğiz, yasakları kaldıracağız, güzel bir Türkiye yapacağız'. Verdikleri sözü tuttular mı, millete yalan söylediler, yolsuzluğu önleyeceğiz dediler, en başta kendisi. Ne diyordu '17 Aralık'ta paralel devlet bize darbe yaptı' diyor. Arkadaş senin bakanın koluna 700 milyarlık saati paralel devlet mi taktı? Senin bakanlarının çocuklarının yatak odalarına 7 kasayı paralel devet mi koydu, içine milyonlarca doları, avroyu paralel devlet mi yerleştirdi? Rıza Sarraf'ın uçağıyla, haram parayla seni umreye paralel devlet mi gönderdi? Bu sorunların hiçbirine cevap verebilmiş değil."
- "İki seçenek var"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçmenin önünde iki seçenek olduğunu ifade ederek, "Ya bu memleketi gerçekten huzurlu bir ülke haline getirceğiz ya bu memleketi soyanların iktidarına izin vereceksiniz" dedi.
Vatandaşlardan bölünmemelerini isteyen Kılıçdaroğlu, "Hepinizi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisinin çatısı altında bekliyorum. Eskiden bölünmeler vardı, şimdi yok. Yeni bir proje uyguluyoruz siyasette, Atatürk'ü seven, vatanını seven, ülkesinin seven, bayrağını seven herkesi CHP çatısı alında bekliyoruz. Gün ayrışma değil birleşme günü. MHP'den de DYP'den tüm temiz insaları CHP çatısı altına aldık, hepsi şu anda bizde siyaset yapıyorlar. Bu ülkeyi hırsızlardan kurtarma zamanı, bu ülkeyi gönderinde al bayrağın şanıyla dalgalanacağı bir üke haline getirme zamanı. Bunu yapabilirsek Türkiye'yi yeniden eski görkemli günlerine kavuşturabilirz. Bu başçalanın hiç işsizlikten bahsettiğini duydunuz? Bu ülkede işsizlik yok mu. Çünkü onların çocukları işsiz değilken ona göre işsizlik yok" diye konuştu.
Maydandaki "Twitter'ı kapatan gücünü dolardan alan, başçalan Recep Tayyip Erdoğan" sloganına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Eyvallah doğru söylüyorsun" dedi.
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Dünyanın neresine giderse gitsin onun unvanı bu. Benim üzüldüğüm bu. Neden bir ülkenin başbakanı meydanlarda hırsız olarak tanımlanır. Artık onun o koltukta oturmaması lazım. Şunu yapsaydı emin olun yanında olurdum. 17 Aralık operasyonu olduğu zaman şunu deseydi, 'Kardeşim rüşveti ister oğlum yesin, ister bakanlar, sonuna kadar gideceğim ve hesabını soracağım'. Vallahi derdim bravo, işte başbaşkan dediğin böyle olur. Ne yaptı? Üzerini örtmeye, kapatmaya çalışıyor. Polisleri, emniyet amirlerini sürdü, savcıları değiştirdi, hakimleri değiştirdi. Sanıyor ki ben bunu kapatacağım. Ya bunu kapatacak ben henüz dünyada üretilmedi."
Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde çiftçiye mazotun litresini 1,5 liradan vereceklerini söylediğinde Erdoğan'ın, "Sen parayı nereden bulacaksın" dediğini hatırlatarak, "Götürdüğün paranın miktarı 85 milyar avro, eski parayla 247 katrilyon. O parayı ondan alacağım, bu milletin çiftçisine vereceğim" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER