ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 16:33

"CHP Genel Başkanı kenara çekilmeli"


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaşananların Türkiye, Türkiye'nin dostları ve düşmanları, medya, sivil toplum örgütleri, çeşitli çevreler ve sermaye grupları için açık bir sınav olduğunu belirterek, "Kimin nerede durduğu, kimin Türkiye için, ekonomi için, demokrasi için hangi tarafta durduğu, bu olaylarla gün yüzüne çıkmıştır" dedi.
Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, CHP'li belediyelerin birçok şehirde, yakıp yıkan illegal eylemcilere kucak açtığını, her türlü desteği, sığınmayı ve korumayı sağladığını ifade etti.
İki haftalık süreçte, CHP'nin tek yaptığının eylemcilerin arkasına saklanıp onları meydanlara itelemek, onları yakıp yıkmaya teşvik etmek olduğunu vurgulayan Erdoğan, "CHP çok kötü bir sınav vermiştir" dedi.

-Reyhanlı'daki saldırılar
Erdoğan, eylemcilerin, TOMA araçlarına molotofkokteylleri attığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
"Bunların yolu bu. Niye? AKM'deki o pankartlar, paçavralar indirilmesin. Aynı şeyi Reyhanlı saldırganlarıyla olan irtibatında gördük. CHP bu olaylardaki tutumuyla çamurun içinde tamamen kaybolmuştur. İşte buyurun bakın her şey ortaya yavaş yavaş çıkıyor. Reyhanlı saldırısının faili, bir numaralı faili yakalandı. 11 Mayıs 2003'te, Hatay Reyhanlı'da meydana gelen ve 52 kardeşimizin şehit olduğu patlamanın faili yakalandı. Eylemlerin gerçekleşmesinde her aşamada rol alan, eylem için lojistik destek sağlayan ve bombalı araçları kullanan tüm şahıslar ile irtibatları sağlayan Nasır Eskiocak isimli şahıs polisimizin, jandarmamızın, istihbarat birimlerimizin çalışmaları neticesinde dün gece Hatay Yayladağı ilçesi sınır mevkisinde yakalandı. Başarılı operasyonlarından dolayı ben polisimizi ve jandarmamızı kutluyorum. Şu anda sorgulama süreci içerisinde emniyet teşkilatımızın elindedir ve ondan sonra zaten gereği neyse onlar yapılıyor. "

-"CHP Genel Başkanı kenara çekilmeli"
CHP'nin yeni bir süreçte böyle bir Genel Başkan, genel başkan yardımcıları ve bu tür milletvekilleriyle yürümesinin imkansız hale geldiğini savunan Erdoğan, "CHP Genel Başkanı'nı, hem Reyhanlı olaylarıyla irtibatı hem de bu çok tehlikeli toplumsal tahrikleri nedeniyle birkez daha ben istifaya davet ediyorum. Tabi, 'Sayın Genel Başkmanım bunun orada kalmasında fayda var. Çünkü burada kalırsa biz daha güçlü oluruz' diyeceksiniz. Ama demokrasilerde güçlü muhalefete ihtiyacımız olduğu için bunu istiyorum. Türkiye adına, millet adına hiç olmazsa CHP adına, CHP'ye oy vermiş kardeşlerimiz adına, CHP Genel Başkanı o koltuğu derhal liyakat sahibi birine devretmeli, kenara çekilmelidir" dedi.

-"Millet provokasyanların hasebını sandıkta soracaktır"

Başbakan Erdoğan, son iki haftadır devam eden olaylarda Türk Bayrağı yakıldığını ifade ederek, şunları söyledi:
"Bunu gördünüz değil mi? Bu olaylarda Gazi Mustafa Kemal ile İmralı fotoğrafları yan yana kullanıldı. Herhalde bunları da gördünüz. Taksim Meydanı'nda günlerce bölücü örgütlerin bez parçaları, terör örgütü elebaşlarının fotoğrafları ay yıldızlı bayrağımızla yan yana sallandı. CHP işte bu eylemlerin, bu örgütlerin hamisi oldu. Aynı CHP 'gençleri ölümden kurtaralım' çağrısını reddetti. Taksim Meydanı'nda sökülecek 3-5 ağaç için bütün terör örgütlerinin arkasına saklanan CHP, gençlerin ölümünü engellemek adına hiçbir legal partiyle bir araya gelmemiştir. Akil insanlar heyetine karşı en ağır hakaretleri yapan CHP, Türk Bayrağı yakanlara, Taksim'de terör estirenlere karşı çıtını dahi çıkarmamıştır. Bu eylemler, CHP'nin, CHP politikasının iflasıdır. Bu eylemler CHP'nin çıkarmaya çalıştığı kaos ve kargaşa girişimlerinin eseridir. Milletim yeri, zamanı geldiğinde, CHP'ye 7 ay sonra sandıkta bütün bu provokasyonların hesabını da soracaktır, ben buna inanıyorum."

-"Bu millet 27 Mayıs'ı unutmadı"
Yaşananların Türkiye, Türkiye'nin dostları ve düşmanları için çok açık bir sınav olduğuna işaret eden Erdoğan, "Yaşananlar medya için, sivil toplum örgütleri, çeşitli çevreler, sermaye grupları için açık bir sınavdır. Kimin nerede durduğu, kimin Türkiye için, ekonomi için, demokrasi için hangi tarafta durduğu bu olaylarla gün yüzüne çıkmıştır" diye konuştu.
Bu olayların dost ile düşmanı birbirinden ayırmak için eşsiz fırsat oluşturdurduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
"Buradan dosta da düşmana da bazı hususları açık açık tekrar ilan etmek istiyorum; Türkiye'de egemenliğin kendisine ait olduğu vehmine kapılanlar varsa, bunlar artık vazgeçsinler. Kendisini Türkiye'nin yegana sahibi olarak görenler, bundan vazgeçsinler. Türkiye 76 milyonuyla tek yürek halinde egemenliğine, ekonomisine ve demokrasisine en güçlü şekilde sahip çıkacaktır. Türkiye'de millet egemenliğine el uzatmak, bilinsin ki artık hiç kimsenin haddi ve hakkı değildir. Seçilmiş hükümetleri devirmek, sandık sonuçlarını hiçe saymak geçmişe ait bir alışkanlıktır ve bugün hiçbir geçerliliği yoktur. Bu millet, 27 Mayıs'ı ve merhum Menderes'i unutmadı, unutmayacak. Bu millet merhum Özal'ı unutmadı ve unutmayacak. Bu aziz millet, 28 Şubat'ı ve merhum Necmettin Erbakan'ı unutmadı ve unutmayacak. Bu günde bu millet en güçlü şekilde kendine hizmet verenlere sahip çıkıyor, her yerde kendine hizmet edenleri bağrına basıyor. İstanbul'da havalimanında muhteşem bir kalabalıkla, muhteşem bir çoşkuyla karşılandık, önceki gün Adana'da bir sürprizle karşılandık, Mersin muhteşem bir muhabbetle bizleri karşıladı. Kapalı spor salonu tıklım tıklım dolduğu gibi ondan çok daha fazlası dışarıdaydı. Ankara'da havalimanından Akköprü'ye kadar insan selinin, araç selinin arasında birkaç saat içinde 4 miting gerçekleştirdik. Milletimizle beraber ve yüzbinler havalimanından Ankara'nın merkezine kadar birlikte yürüdük. Biz hiç kimsenin karşısına yüzde 50'yi çıkarmadık, çıkarmayız. Biz insanları sokağa dökmeyiz. Ne yaparsak hukuk içinde yaparız, demokrasinin verdiği haklar çerçevesinde yaparız. Biz kırıp dökenlerden asla olmadık, olmayacağız. Hukuk içinde, demokrasi içinde, edep ve adap içinde mitinglerimizi yapar, orada da hesabımızı sandığa saklarız."

-Mitingler

Bu hafta sonu, saat 17.00'de Ankara Sincan'da, pazar günü saat 17.30'da İstanbul'da dev bir miting yapacaklarını da anımsatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"Derdimiz aslında sayıları yarıştırmak değil, korku için ürkütmek için değil, 'bakın biz daha çoğuz' demek için değil, sessiz yığınların sesini duyurmak için meydanlara çıkıyoruz. Milletin burada olduğunu, var olduğunu, milletin seçtiği Başbakan'a ve ekibine, hizmetkarlarına sahip çıktığını göstermek için bir araya geliyoruz. Haftalardır evinde, sükunet, sabır, itidal içinde adeta dişlerini sıkarak gelişmeleri izleyen milletimin, sokakların altını üstünü getirenlere nasıl ders verdiğini, nasıl edep ve adap öğrettiğini göstermek için meydanlarda toplanacağız. Hiç kimse bu süreçte tedirgin olmasın, hiç kimse bu süreçte başını öne eğmesin, ortalığı yakıp yıkanlar karşısında, marjinaller karşısında, aşırı uçlar, illegal örgütler karşısında hiç kimse eziklik hissetmesin. Bunlar gelip geçer. Çok güçlü bir hükümet iş başında. Bugün ne yaptığını bilen, nasıl adım atacağını bilen bir kadro iş başında. Bu sorunları aşacak ve haddini, hukukunu bilmeyenlere de demokratik yollarla had ve hudut bildirecek bir iktidar işbaşındadır. Sadece bu olayları sonlandırmakla kalmayacak, bu provokatörlerin, bu teröristlerin de hukuk çerçevesinde her an enselerinde olacağız. Hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalamaz ve kalmayacaktır. Polisimize el uzatanların, dil uzatanların, polisimize taşla, sopayla saldıranların, hatta polis katledenlerin bunu yanına bırakmayız ve bırakmayacağız."

-"İtidale davet ediyorum"
Erdoğan, Türkiye genelinde gösteri yapmak suretiyle komşusunu, sokağını, mahallesini rahatsız edenleri artık sağduyuya ve sükunete davet ettiğini belirterek, "Taksim başta olmak üzere çeşitli yerlerde gösteri yapan ve samimi duygularla oralara gittiğini kabul ettiğim gençleri özellikle buralardan ayırarak, 'artık bu işi bitirin' diyor, gözlerinden öpüyorum. Ama bu işleri aynen terörize ederek devam ettirmek isteyenlere de diyorim ki, 'artık bu iş sona ermiştir, bundan sonra artık bunlara tahammül yoktur. ' Bunun da bilinmesini istiyor, sizleri itidale davet ediyorum" dedi.
Başbakan Erdoğan, şehit olan polis Mustafa Sarı'yı bir kez daha yad ettiğini, yaralı polislere ve vatandaşlara şifa dileğinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER