ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 17:22

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla'da


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sendikalar işçilerin haklarını korumak için kuruluyor zaten. Sendikalar, işçinin hakkına sahip çıkmıyorsa kimin hakkına sahip çıkacak" dedi.
Kılıçdaoğlu, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirilmek istenmesine tepki amacıyla termik santral önünde çadır kuran işçileri ziyaret etti.
Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en temel sorunlarından birinin taşeronlaşmak olduğunu ifade etti.
Taşeronlaşmayla işçinin, iş güvenliğinin bir kişinin iki dudağı arasına teslim edildiğini savunan Kılıçdaoğlu, "'Yarın işe gelme' dediği anda olay bitiyor. Bir de ömür boyu asgari ücrete mahkum ediliyor. Böyle bir sitem olmaz. Bununla mücadele edilmesi lazım. CHP olarak biz bu mücadeleyi yapıyoruz. Bu mücadeleyi yaparken Türk-İş, Hak-İş, DİSK'te aynı mücadeleyi göstermeli. Sendikalar işçilerin haklarını korumak için kuruluyor zaten. Sendikalar, işçinin hakkına sahip çıkmıyorsa kimin hakkına sahip çıkacak" diye konuştu.
Termik santralde özelleştirme yapılacağı zaman önce sendikaya sorulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Sendikayı ve burada çalışanları ikna edecekler. Burada çalışanlar ikna olmuyorsa, 'hayır biz özelleştirme istemiyoruz, biz fabrikamızda çalışmak istiyoruz. Enerji üreteceğiz bütün zorlukları açacağız' diyorlarsa hiç bir mesele yok o zaman. Özellikle özelleştirme uygulamasında sendika liderlerinin çok daha net, açık bir tavır takınmasını beklerdim. İşçilerin haklarını korumak için" ifadesini kullandı.
Emek güçlü olduğunda demokrasinin daha güçlü olacağını dile getiren Kılıçdaoğlu, şöyle devam etti:
"Örgütlü toplumu savunuyoruz. Taşeron işçi sendikalaşmıyor. Taşeron işçinin varlık nedeni, sendikalı işçi olmasın diye. Öyle bir şey olur mu? Anayasada herkesin örgütlenme hakkı var. İşçi örgütlenecek ama siz hükümet olarak buna karşı çıkıyorsunuz. Bu doğru değil, bunu biz asla savunmuyoruz. İstediğimiz, batı standartlarında, uluslararası çalışma örgütünün kabul ettiği standartlarda olma."
Emek mücadelesine her zaman destek olduklarını vurgulayan Kılıçdaoğlu, "Tekel işçilerine en büyük desteği biz verdik. Biz istiyoruz ki madem bu mücadeleyi biz veriyoruz, o zaman işçi kardeşlerimizde bize destek versinler. Sandığa gitsinler vicdanlarının gereği neyse oylarını kullansınlar" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER