ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 13:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı Halıcı:


CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, yerel seçim sonuçlarının kontrolü amacıyla "Seçim Sonuçları ve Sandık Takip Sistemi" geliştirdiklerini belirterek, "Ülke çapında her sandığın sonucu CHP görevlileri tarafından sisteme girilecek ve YSK tarafından ilan edilen sonuçlarla karşılaştırılacak" dedi.
Halıcı, parti genel merkezinde gerçekleştirdiği toplantıda, seçmenlerin önemli bir kısmında seçim güvenirliğine yönelik kuşkular olduğunu savundu.
CHP olarak hem seçim öncesi hem de seçim günü neler yapacaklarını kamuoyuyla paylaştıklarını ve daha önce "e-seçmen" uygulamasını hayata geçirdiklerini anımsatan Halıcı, çalışmalarının ise seçimlerin "hatasız hilesiz, şeffaf" şekilde yapılmasına yönelik olduğunu anlattı.
Halıcı, CHP olarak 30 Mart'ta yapılacak yerel seçim sonuçlarının kontrolünü, web ve mobil ortamlarda kullanılabilecek "CHP Seçim Sonuçları Takip Sistemi" (secimtakibi.chp.org.tr) ile gerçekleştirileceklerini bildirdi.
Ülke çapında her sandık sonucunun CHP görevlileri tarafından sisteme girileceğini ve YSK tarafından ilan edilen sonuçlarla karşılaştırılacağını ifade eden Halıcı, "Böylece olası hatalara yasal süre içinde itirazların yapılması ve takip edilmesi sağlanacaktır" dedi.
Halıcı, şunları söyledi:
"Ayrıca, 30 Mart tarihinde tüm yurttaşlarımızın da aktif olarak sandık sonuçlarını denetlemeleri ve belirledikleri hataları iletmelerini sağlamak üzere 'CHP Sandık Takip Sistemi' (sts.chp.org.tr) geliştirilmiştir. Hangi siyasi görüşe yakın olursa olsun, doğru ve güvenilir bir seçim isteyen tüm yurttaşlarımız bu sistemi kullanabilirler. 30 Mart akşamı yurttaşlarımız oy kullandıkları sandığın ilan edilen (ilgili yere asılan) sonuçlarını bir kağıda not edebilirler ya da olanakları varsa fotoğrafını çekebilirler. Gece boyunca ve takip eden 48 saat içinde 'sts.chp.org.tr' adresine girerek YSK tarafından açıklanan sonuçlarla karşılaştırabilirler. Belirledikleri hataları diledikleri parti ve kuruma iletebilirler."
"CHP Sandık Takip Sistemi" nin bugün 16.00-21.00 saatleri arasında test çalışması için kullanıma açılacağını da bildiren Halıcı, "Yurttaşlarımızdan test aşamasında rastgele değerlerin yer aldığı sisteme çeşitli kereler girmelerini ve hata varmış gibi çeşitli itiraz denemeleri yapmalarını rica ediyoruz" açıklamasını yaptı.
Halıcı, basın mensuplarına sistemin kullanımı hakkında da bilgi verdi.
Bir soru üzerine seçim güvenirliğine yönelik kuşkuların giderilmesi ve önlemler alınmasına dönük 2011'den sonra YSK ile devamlı görüşmeler yaptıklarını ve taleplerini ilettiklerini belirten Halıcı, taleplerinin bir kısmının hayata geçirildiğini ancak bazılarının hayata geçmediğini kaydetti.
Bazı talepleri için yasal düzenlemeler gerektiğinin de altını çizen Halıcı, "Ama bu yasal değişiklikler yapılır mı yapılmaz mı, bilmiyoruz. Neler yapılması gerektiğinin altını çizdik. Vatandaşlarımızın kuşkularından hareketle önlemler aldık, burada hiç bir kurumu önceden suçlamak gibi bir niyetimiz yok. Hatanın düzeltilmesine dönük bir çalışma. Bizim yaptığımız gibi diğer partilerde ıslak imzalı tutanakları karşılaştırırsa hatalar olmaz" diye konuştu.
Seçim günü internette sıkıntı yaşanmaması için de önlemler aldıklarını ifade eden Halıcı, CHP'nin sandıklarda 500 bin örgüt görevlisi ile çalışacağını bildirdi. Halıcı, ayrıca CHP gönüllülerinin de sandık başında olacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER