ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 19:10

"CHP, gazete kupürlerini takip etmekten kendi arşivlerine bakamıyor"

"CHP, gazete kupürlerini takip etmekten kendi arşivlerine bakamıyor"


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP’nin 1944’te parti içi genelge yayınlayarak içkiyi yıkıcı bir hareket olarak adlandırdığını hatırlatarak, gazete kupürlerini, köşe yazarlarını takip etmekten kendi arşivlerine bakmaya fırsat bulamadığını söyledi.

Şefaatli ilçesinde partisinin il istişare toplantısına katılmak için Yozgat'a gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Halk Eğitim Merkezi salonunda yaptığı konuşmada ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Partinin gücünü milletten aldığını belirten Bozdağ, "Biz gücümüzün kimden geldiğini biliyoruz ve o gücü muhafaza etmek için gece gündüz gayretin, çabanın, milletin hayrına ve yararına olan işlerin peşindeyiz. Onları hayata geçirmek, onları milletimizin hizmetine sunabilmek için gayretlerimiz, çabalarımız elbette devam ediyor, bundan sonra da devam edecektir. Türkiye ekonomisi güçlü bir noktadadır. Türkiye İMF’nin kapısında borç para dilenen bir ülke iken bugün İMF’yi Türkiye’den göndermiş, İMF’ye borcu sıfırlamış bir Türkiye’ye geldik. Dünün dilenci Türkiye’si bugün İMF’ye güle güle demiş bir Türkiye, işte millete hizmet böyle olur. Milleti İMF’ye rehin eden ederek değil İMF’yi milletin sırtından indirip, sömürgesine son vermekle olur." dedi.

"CHP’NİN DÜNKÜ CHP’DEN HABERİ YOK"

Bugünkü CHP’nin dünkü CHP’den haberi olmadığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu konuda elimde bir belge var. 31 Ağustos 1944’te CHP Genel Sekreteri adına İzmir Mebusu Rahmi Köken imzalı belgede diyor ki, ‘Bazı kasabalarda açılan şehir kulüplerinin kumar ve içki alışkanlığını yaymakta olduğu anlaşılmıştır. Partili arkadaşların, şehir kulüplerinin bu zararlarını önleyecek şekilde hareket etmeye çalışmaları için vilayet idare heyetinin dikkatle alakasını rica ederim.’ CHP yönetimi resmi yazıda içkinin mekanlar konusunda İçişleri Bakanlığından tedbir alınmasını bile istiyor ve işte o satırlar: ‘Bu gibi şehir kulüplerinin açılmasında ve idaresinde kumar ve içkiyi genişletecek ve memurlarımızı fena ihtiyatlara götürecek şekle girmemesi için idare amirlerince icab eden tedbirlerin alınması hususu dahiliye vekaletinden ayrıca rica edilmiştir.’ CHP’nin yayınladığı içki genelgesinde içki yıkıcı hareket olarak adlandırılıyor ve işte o son satır: ‘Mahalli idare amirleriyle el ele vererek bu nevi yıkıcı hareketlerin önlenmesini önemle rica eder, sevgi ve saygılarımı sunarım. İmza CHP Genel Sekreteri adına İzmir Mebusu Rahmi Köken. Tarih 31 Ağustos 1944’. O zamanki CHP, gençleri içkiden kurtarmak için parti içi genel yayınladığı gibi valiliklere de bu konuda tedbir alması için ricada bulunuyor ve bunları yıkıcı hareket olarak değerlendiriyor. Ama Parlamento'da konuşan CHP’lilere baktığınızda bambaşka şeyler söylüyorlar. Bir tanesi çıktı, bu kanun çıkarsa ülke bölünür dedi. Onlar kendi tarihlerinden de haberi yok. Kaldı ki bugünkü CHP’in dünkü CHP’den haberi olmadığı da çok açıktır. Bambaşka bir CHP var karşımızda, ne yaptığını bilmeyen, nasıl hareket ettiğini bilmeyen bir yapıyla karşı karşıyayız. Bunlar kendi kayıtlarında var. Arşivleri karıştırırlarsa oradan bu belgeyi bulabilirler. Ama belli ki gazete kupürlerini takip etmekten, kendi arşivlerini karıştırmaya vakitleri olmuyor. Bazı köşe yazarlarının görüşlerini emir telakki eden bir siyaseti hayata geçiriyorlar. Buradan diyorum ki biraz da dönüp tarihinizdeki az da olsa iyi olan şeyler var, onlara bir bakın. Biz eleştiriyoruz yanlışlarını, ama arada sırada bunun gibi takdir ettiğimiz uygulamaları da var. O zaman hiç olmazsa bu iyi şeyleri bugüne taşıyan bir anlayış ortaya koymak lazım. Bir siyaseti ortaya koymak lazım, bunu buradan bir kez daha CHP’ye hatırlatmak istiyorum." diye konuştu. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER