ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 13:48

CHP "faiz lobisi" için Meclis araştırması istedi


CHP, "faiz lobisi" iddialarının araştırılması, lobinin kimlerden oluştuğunun, hangi eylemlerde bulunduğunu ve lobinin kazanımlarının tespit edilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.
CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, cari açığın yükselmesi, borsanın düşmesi gibi durumların AK Parti mensupları tarafından kim oldukları, nasıl bir yöntem izledikleri bilinmeyen "faiz lobisi"ne mal edildiği belirtildi.
Önergede, Başbakan Erdoğan ve ekibinin, ekonomik göstergelerin iyi olduğu dönemlerde Türkiye'yi "güvenli liman", "sağlam, güçlü ekonomi", "dünyanın tercih ettiği ülke" olarak tesis ettiklerini söyleyerek başarıyı üstlendiği, tersi durumlarda ise başarısızlığın "faiz lobisinin" çalışmalarından kaynaklandığını ileri sürdükleri vurgulandı.
Türkiye'nin son günlerde "faiz lobisi"ni tartışdığı anımsatılan önergede, şu ifadeler kullanıldı: "Kimlerden oluştukları Başbakan ve kurmayları dışında kimse tarafından bilinmeyen bir lobi, Türkiye'nin büyümesini engellemeye çalışmakta, halk eylemlerini organize edebilmekte, faiz yoluyla Türkiye'nin birikimlerini tasarruflarını ele geçirmektedirler. Faiz lobisine yönelik iddia ve ithamların muğlaklığı, bu tanımın ekonominin iyi gitmediği dönemlerde kullanılan popülist siyasi bir söylemden mi ibaret olduğu, yoksa Türkiye'nin kolaylıkla manipüle edilebilen, küçük olaylarda bile sarsıntı geçirebilen kırılgan bir yapıya mı sahip olduğu konusunda da kafa karışıklığı ve tereddüt yaratmaktadır."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER