ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 11:32

CHP, Efkan Ala'ya Reza Zarrab'ın plakalarını sordu


CHP Genel Başkanı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya “Reza Zrrab'a 3 adet 'Özel Tahsisli Plaka' için onay belgesi hazırlanarak İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı'nın imzasıyla plakaların tahsisi yapıldığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu Müsteşar Yardımcısı kimdir?” diye sordu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, “Reza Zarrab’ın eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in talimatıyla tahsis edildiği öne sürülen 3 özel plakayı kullanmaya devam ettiği ve polisin bile kime ait olduğu bilgisine ulaşamadığı plakalara, trafik cezası kesilse de tahsilat yapılamadığı iddiaları basına yansımıştır. Reza Zarrab’ın 5 Kasım 2013’te İçişleri Bakanlığı’na özel sivil plaka tahsisi için başvurduğu ve basına yansıyan soruşturma evrakında yer alan iddiaya göre dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’e giden Zarrab, ‘koruma polis görevlendirilmesi ve trafikte güvenlik şeridini de kullanmak için özel plaka tahsisi’ isteğinde bulunduğu iddiaları mevcuttur.

Barış Güler’in isteği aktardığı babası eski İçişleri Bakanı Güler’in Zarrab’a plaka tahsisi ve işlerin hızlandırılması için Koruma Daire Başkanlığı ile Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı’na talimat verdiği ve Karayolları Trafik Yönetmeliği uyarınca da Zarrab’a 3 adet ‘Özel Tahsisli Plaka’ için onay belgesi hazırlandığı, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısının imzasıyla plakaların tahsisi yapıldığı yine iddialar arasındadır.” hatırlatmasını yaptı.

    EFKAN ALA’YA SORULAR

CHP’li Tanrıkulu, Efkan Ala’ya bu kapsamda şu soruları yönelitti:
İçişleri eski Bakanı Muammer Güler’in talimatıyla Reza Zarrab’a 3 özel plaka tahsis edildiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu 3 plaka hangi yasal gerekçelerle Reza Zarrab’a tahsis edilmiştir?
Polis tarafından bu 3 plakanın tespit edilemediği iddiası doğru mudur?
Türkiye Cumhuriyeti’nde plakaların kime ait olduğu bilgisine ulaşılamamasının sebebi nedir?
İlgili plakalara trafik cezası kesilse bile tahsilat yapılamadığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, 2013 yılı sonuna doğru birçok vatandaşımıza geçmiş dönem trafik borçları bile intikal ettirildiği halde, 3 plakaya ait kesilen trafik cezalarının tahsilatının yapılamamasının sebebi nedir?
Bu durum güvenlik zafiyeti olduğu iddialarını güçlendirmekte midir?
İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler “koruma polis görevlendirilmesi ve trafikte güvenlik şeridini de kullanmak için özel plaka tahsisi’ konusunda yetkili kişi midir? Reza Zarrab’ın Barış Güler’den böyle bir istekte bulunduğu iddiası doğru mudur?
Reza Zarrab’a 3 adet ‘Özel Tahsisli Plaka’ için onay belgesi hazırlanarak İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısının imzasıyla plakaların tahsisi yapıldığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu Müsteşar Yardımcısı kimdir?
Bütün iddialar doğru ise, Reza Zarrab’ın hala bu 3 plakayı kullanmasının gerekçesi nedir? Konu ile ilgili yapılan soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır veya sonuçları nelerdir?

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER