ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 16:20

CHP, Efkan Ala’ya Fethullah Gülen'in ABD'den iadesini sordu


CHP Parti Meclisi (PM) üyesi ve Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Fethullah Gülen'in ABD'den iadesinin istenmesi’ ile ilgili yaptığı açıklamalar üzerine soru önergesi verdi.
İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Hurşit Güneş, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun ardından Başbakan ve AKP hükümetinin bazı mensuplarının sürekli olarak 'paralel devlet', 'devlet içinde devlet', 'çete' ve 'haşhaşi' söylemini kullanarak Fethullah Gülen’in başında olduğu Gülen hareketini hedef alan açıklamalar yaptığını hatırlatarak, “Dün ise bir televizyon kanalında R. Tayyip Erdoğan'ın, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ile Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi ile ilgili görüştüğünü ve kırmızı bülten çıkarmanın söz konusu olduğunu dile getirdi.” dedi.

    GÜNEŞ’İN BAKAN ALA’YA SORULARI

    CHP’li Güneş, bu kapsamda Efkan Ala’ya şu soruları yöneltti:
“Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi Amerika Birleşik Devletleri’nden resmen talep edilmiş midir ya da ne zaman resmen başvuru yapılması planlanmaktadır?
Fethullah Gülen’in yakalanması ve iadesi ile ilgili bir kırmızı bülten hazırlığı var mıdır?
Böyle bir hazırlık mevcutsa, Türk Ceza Kanunu'nun hangi maddesine göre ve hangi delillere dayanılarak böyle bir hazırlığa girişilmiştir?
Bu talebin ABD gibi müttefikimiz olan ülkelerce yeterli delil ve suç unsuru bulunmadığı ifade edilerek reddedilmesi durumunda ikili ilişkilerimize olumsuz etkileri hesap edilmiş midir?
Mahalli seçimler sonrasına ertelendiği iddia edilen Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik öngören teklifteki 'yurtdışı operasyon yetkisi' Fethullah Gülen ve Gülen hareketine karşı düzenlenmesi planlanan bir operasyon için midir?
Mahalli seçimler sonrası Gülen hareketine yönelik yurtdışında düzenlenecek muhtemel bir operasyonda ABD Başkanı ile paylaşılmış mıdır?
Gülen hareketine karşı düzenlenecek operasyonların, yolsuzlukların üstünü örtme planı gibi algılanması muhtemel operasyonların meşruiyetinin sorgulanmasına sebep olduğu değerlendirilmemekte midir?”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER