ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 14:12

CHP derbi olaylarını TBMM'ye taşıdı

CHP derbi olaylarını TBMMye taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Beşiktaş-Galatasaray maçında yaşanan olayları TBMM'ye taşıdı. Toprak konu ile ilgili Meclis Araştırması istedi.


"Gençlik ve Spor Bakanlığı yapmış olduğu hatalarına bir yenisini ekleyerek, yurttaşlarımızın, gençlerimizin, sporseverlerimizin, sporcularımızın güvenini bir kez daha kaybetmesine neden olmuştur." diyen  Erdoğan Toprak, mensubu bulunduğu siyasi partinin bakanı olarak kendi taraftar grupları oluşturulduğunu ve provokasyon yapmaları konusunda herhangi bir önlem alınmadığını savundu.


Hükümet olarak çözülemeyen, sonuç veremeyen siyasi olayları tribünlerde çözmeye çalışılması, halkın bu yönde kışkırtılması herhangi bir can kaybının yaşanmamasına rağmen yaşananların resmen bir provokasyon ve ortamın terörize edilmesi olduğunu belirten Toprak, Türk futbolunun doping bataklığına sürüklenmesinden sonra tarihin en büyük zararını gören ikinci olayın Beşiktaş ve Galatasaray maçında yaşandığını kaydetti.

 "Futbola, spora siyaset el atmıştır. Hükümet, Gençlik ve Spor Bakanlığı üzerlerindeki sorumlulukları ve asli görevi yerine getirememiş ve bunun sonucunda spor tarihimize yaşanan olaylar kara bir leke olarak geçmiştir." diyen Toprak, 'Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın maç öncesi alınması gereken güvenlik önlemleri neden almadığı veya neden eksik uyguladığı, yaşanan bir takım vakaların neden görmezden gelindiği, yaşanan olayların nedenleri sonuçları ve olayın bütün yönleriyle aydınlatılması, Gençlik ve Spor Bakanlığının bundan sonra yapması gereken görevleri ve vermesi gereken hizmetlerin yeniden gözden geçirilmesi ve bu tür olayların tekrarlanmaması için gerekli her türlü çalışmanın tespiti amacıyla, Anayasa'nın 98'inci, TBMM içtüzüğünün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca' Meclis araştırması açılmasını istedi.

Erdoğan Toprak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi de verdi. "Beşiktaş ve Galatasaray arasında oynanan maç sırasında çıkan olaylar ülkemizin spor tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bu maçta çıkan olaylar kamuoyunda çok ciddi kaygılara neden olmuş ve beraberinde çok ciddi soruların sorulmasına kaynaklık etmiştir. Bugün tüm Türkiye kamuoyu bu olayların nedenlerini ve sonuçlarını merak etmektedir?" diyen Toprak, şu soruları yöneltti:

Maç öncesi aramalarda gerekli özenin gösterilmediği, insanların turnikelerin üzerinden atlayarak maça girdikleri medyada yer almaktadır. Maçta herhangi bir güvenlik açığı söz konusu mudur? Daha önce çok ciddi bir biçimde yapılan aramalar bu kez neden yapılmamıştır?

Olayları çıkardığı belirtilen '1453 Kartalları' taraftar grubunun herhangi bir partiyle ilişkisi mevcut mudur? Bu taraftar grubuna bedava bilet verilmiş midir? Bu taraftar grubunun üstlerinin aranmadığı doğru mudur? Bu taraftar grubunun hepsinin kale arkası tribünlerinde olması bir tesadüf müdür?

Gözaltına alınan ancak hemen serbest bırakıldıkları belirtilen '1453 Kartalları' konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır ve buna ilişkin bir tedbir düşünmekte misiniz?

Dopingle sarsılan sporumuz şimdi derin ellerin provokasyonuyla bir sürüklenişe doğru itilmekte midir?

Hükümetinizin Çarşı Grubu'na yönelik tavrı bu olayların çıkmasında bir etken midir? Çözülemeyen, sonuç vermeyen siyasi olayların tribünlerde çözülmeye çalışılması, halkın bu yönde kışkırtılması herhangi bir can kaybının yaşanmamasına rağmen bir terör olayı değil midir?

Toplumsal gerilimin düşürülmesi, statlarda barış ve dostluğun egemen kılınması noktasında hükümetinizin bir yaklaşımı, çalışması ya da tedbiri var mıdır?

Bu olayların bahane edilerek Çarşı Grubu olarak bilinen Beşiktaş taraftar grubuna yönelik hükümetinizin yaptığı çalışmalar veya aldığı kararlar var mıdır?

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER