ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 12:50

CHP, Başbakan’a 'TCG Değirmendere' kazasını sordu


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle alabora sonucu 10 personelin şehit, 17 işçi ve askerin ise yaralandığı Değirmendere (a576) römorkörünün kazasıyla ilgili soru önergesi verdi.

Konuyla ilgili soru önergesini TBMM’ye sunan Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Deniz Kuvvetleri’nde yönetim zaafiyeti mi var, personel eksikliği nedeniyle bu kazalarda artış mı var? Mayın gemisinin havuzdan ayrılması nedeniyle mi kaza yaşandı? Değirmendere, 1974 yapımı Fransız Centaure’midir? Ömrünü ne zaman dolduracak?” diye sordu.

NİÇİN KAZA YAŞANDI

Oran, Erdoğan’a şu soruları yöneltti: "Temmuz 1999’da Fransız Deniz Kuvvetleri’nden (A674 Centaure) devralınan TCG Değirmendere’nin 1974 yapımı olduğu bilgisi doğru mudur? TCG Değirmendere ekonomik ömrünü hangi tarihte dolduracaktır? TCG Değirmendere’nin bakıma alınmasını gerektiren özel bir durum söz konusu mudur? Bakımda hangi işlemler tamamlandı, 23 Aralık 2013 itibariyle bakım işlemleri bitmiş miydi? Bakımı yapılan mayın gemisinin havuzdan çıkartılması nedeniyle yaşanan denge sorunu mu söz konusu kazaya yol açmıştır? İzmir Tersanesi ne zamandan bu yana kullanılmaktadır?
Tersanenin açıldığı tarihten bu yana kaç adet kaza yaşanmıştır? Bu kazaların nedenleri ve kazalarda yaşamını yitiren-yaralananların sayısı kaçtır?"

"PERSONEL EKSİKLİĞİ NEDENİYLE Mİ KAZALAR ARTIYOR"

Son yıllarda burada yaşanan kazalarda artış söz konusu ise bunun gerekçeleri nedir ve hangi önlemleri aldınız/alacaksınız? Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları hakkında son yıllarda yürütülen ve hukuki anlamda birçok tutarsızlığı barındıran çeşitli soruşturma ve davalar nedeniyle deneyimi, birikimi yüksek amiral, üstsubay, subay ve astsubayın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ayrılması nedeniyle bu tür kazalarda artış yaşandığı iddiası doğru mudur?

"DENİZ KUVVETLERİ'NDE ZAAFİYET Mİ VAR?"

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda bugün itibariyle bir komuta zafiyeti var mıdır? Personel gemi/denizaltı komutanı eksikliği dolayısıyla 1 Ağustos 2007 tarihinden itibaren iptal edilen tatbikat, harp oyunu, manevralar var mıdır? Varsa bunlar hangileridir, iptal erteleme gerekçeleri nelerdir?"

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER