ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 13:04

CHP Arınç’a, Youtube ve Facebook’u kapatma iddiasını sordu


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a 'Youtube ve Facebook’un kapatılacağı iddiası doğru mudur? Sosyal medyada yalnızca hükümetin istediği içerikler mi yayınlanacaktır?' diye sordu.

Bülent Arınç’ın yazılı cevaplamış talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, “Basına yansıyan haberlere göre, 30 Mart’tan sonra internet yasasını değiştireceklerini söyleyen Recep Tayyip Erdoğan ‘Youtube, Facebook kapatılabilir’ ifadesini kullanmış ve ‘İnternet yasasıyla ilgili yapabileceklerimizi yaptık. 30 Mart’tan sonra atacağımız yeni adımlar olacak. Bu konuda kararlılığımız var. Bu milleti Youtube’a, Facebook’a yedirmeyiz. Kapatılmaları da dahil...’ demiştir.” ifadelerini hatırlattı.

    Tanrıkulu, Arınç’a şu soruları yöneltti:

“Youtube ve Facebook’un kapatılacağı iddiası doğru mudur?
Doğru ve hızlı şekilde bilgi akışını sağlamak hükümetin görevleri arasında değil midir? Sosyal medyanın kapatılması düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğünü engellemek değil midir?
Hükümet sosyal medyayı kapatma yetkisini nereden almaktadır?
30 Mart'tan sonra atılacak adımlar içerisinde uydu anteni kullanım ve satımını yasaklama bulunmakta mıdır?
Türkiye'nin özgürlükler bağlamında referans aldığı ülkeler Çin, İran ve Suudi Arabistan mıdır?
Sosyal medyanın kapatılması, düşünen, sorgulayan, hesap soran vatandaş profilinin ortadan kaldırılması amacını mı taşımaktadır?

Türkiye’de sosyal medyada ve meydanlarda demokratik hak arama yolları da yasaklanacak mıdır? Sosyal medyada yalnızca hükümetin istediği içerikler mi yayınlanacaktır?”

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER