ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 14:43

CHP, Anadolu Ajansı'nı Meclis'e taşıdı


CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Anadolu Ajansı'nı (AA) TBMM gündemine taşıyarak, AA'nın CHP'ye sansür uygulayıp uygulamadığını sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Oran önergesinde, “'CHP'den Başbakan için Gazman broşürü: Başbakanın adı artık Gazman!’ ve ‘CHP'li Umut Oran Başbakan için gazman broşürü çıkardı: Başbakanın adı artık Gazman’ konu başlıkları ile 30 Mayıs 2013 tarihinde saat 11.22’de ichaber@aa.com.tr ve meclis@aa.com.tr adreslerine danışmanım aracılığıyla bir basın açıklaması, bir yasa teklifi ve kolluk kuvvetinin giderek dozu artan biçimde biber gazının kullanımını eleştiren broşürünü içeren birer e-posta gönderdik. CHP Genel Merkezi basın birimi, aynı içerikli duyuruyu ichaber@aa.com.tr adresine gönderdi. Kurumunuza ait iki e-posta adresine yapılan her üç gönderimde; söz konusu açıklama, broşür ve yasa teklifinin verilen resmi web adresimin linkinden de indirilebileceğine dair not konularak, e-postanın kapasite sorunu gibi teknik bir nedenle geri dönmesi olasılığı da bertaraf edildi. Buna rağmen açıklama AA tarafından haberleştirilmedi." dedi.

ORAN, ZAMAN'IN AA İLE YOLLARINI AYIRMASINI DA SORDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın soru önergesinde yer alan sorular şöyle:
- Sözcü, Cumhuriyet, Milliyet, Vatan, Yurt, Taraf, Sabah, Anayurt ve Hürriyet Daily News gazetelerinin haber değeri bularak 1. sayfalarından anonsla söz konusu açıklama, broşür ve yasa teklifini haberleştirmiş olması karşısında Anadolu Ajansı’nın bu açıklamamızı haberleştirmemesinin gerekçesi nedir? İçhaberler ve Meclis büronuz arasında kopukluk mu var?
- Bu uygulamanız anamuhalefet partisi CHP’ye yönelik bir sansür değil midir?
- Soru önergesi bir milletvekilinin elindeki en büyük denetim aracıdır ve genellikle sadece muhalefet partilerince kullanılan bir yasama görevidir. 12 Haziran 2011 seçimlerinden hemen sonra, 3 Ağustos 2011 tarihinde şimdiki AA Genel Müdürü’nün göreve başlamasının ardından, 24. Yasama Dönemi öncesinde hiç yapılmayan bir uygulamaya geçilerek grup başkanvekilleri dışında CHP, MHP ve BDP’nin Genel Başkan Yardımcılarının verdiği soru önergelerinin, içeriğine bakılmaksızın toptancı bir yaklaşımla, hiçbirisinin haberleştirilmemesinin gerekçesi nedir?
- Genel Başkanımız dışında CHP MYK’da toplam 17 kişi görev yapmaktadır. İki arkadaşımızın milletvekili olmadığı göz önünde bulundurulduğunda geriye kalan 14 Genel Başkan Yardımcısı ve bir Genel Sekreterin hiçbir soru önergesinin haberleştirilmemesinin gerekçesi nedir, bu durum medya etiği ve AA’nın bağımsızlığı, tarafsızlığı ile bağdaşır mı?
- Özellikle Ankara dışındaki etkinliklerde CHP Genel Başkanı, MYK üyesi ve milletvekillerinin etkinlikleriyle ilgili AA haberlerinin 5-6 saat sonra servis etmesinin gerekçesi nedir?
- CHP MYK üyelerinin hazırladığı yasa tekliflerinin Meclis büronuzca haberleştirilmesi sırasında milletvekili sıfatıyla birlikte MYK’daki görevinin de yazılmamasının gerekçesi nedir?
- Muhalefete yönelik sansür uygulamasıyla, sadece AA’ya abone olup da ANKA, CİHAN, DHA, İHA’ya abone olmayan basın kuruluşlarının aldığı hizmeti kusurlu hale getirmiş olmuyor musunuz?
-Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın bugünkü yazısına da konu olan AA ile yolları ayırma kararının gerekçesi nedir?

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER