ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 15:26

"Cezaevlerinde anne ve çocuklara iyileştirme"

"Cezaevlerinde anne ve çocuklara iyileştirme"


AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, cezaevlerinde çok ciddi sosyal destek programları olduğunu belirterek, “Bunları özelikle anne ve çocukların, ilerleyen süreçte içindeki sorunları geride bırakarak yeni hayata geçebilmelerini sağladığı için değerli buluyorum. Önemli olan, içeride de dışarıda da en doğru hizmeti verebilmektir.” dedi. Parti il binasında, AK Parti ilçe gençlik kolları arasında münazara düzenlendi. "Cezaevlerindeki Annelerin 0-6 Yaş Arasındaki Çocuklarına Bakabilmeli mi?" konulu münazara, Balçova ile Bornova ilçe gençlik kolları arasında yapıldı. Hükümet kanadında olan Bornova İlçe Gençlik Kolları, çocuğun 6 yaşına kadar annenin yanında kalabilmesinin önemini, çocuğun gelişiminde annenin vazgeçilmez yerini ve cezaevlerindeki iyileştirilmesini savundu. Karşıt görüş bildiren Balçova İlçe Gençlik Kolları ise cezaevinde büyüyen çocuklarda ortaya çıkacak problemlere değindi. Bornova, yüzde 68 oy olarak münazarayı kazandı.

AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Bilal Kırkpınar ve üyelerin katıldığı programda konuşan Milletvekili Denizli, özellikle anne ve çocuklara sivil toplum kuruluşlarının önemli katkıları bulunduğunu söyledi. Denizli, “Anneler ve çocuklar, cezaevlerindeki sorunlarını dışarı aktarmamaları konusunda ciddi destekler alıyor. Bu desteklerin, sonraki yıllarda yeni bir hayata başlayabilmeleri açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Umuyorum, hiçbir şekilde cezaevlerinde ne anneler ne babalar ne de çocuklar kalır. Devletin başta gelen görevi, vatandaşlarının cezaevlerine düşmemesi için gerekli tedbirleri almaktır ancak cezaevlerinde de sosyal destek programları uygulaması çok önemlidir. Biz dışarıdaki önleyici tedbirleri de, içerideki eğitim ve destek hizmetlerini de en doğru biçimde uyguluyoruz.” diye konuştu.

'CEZAEVLERİNİ MODERNLEŞTİRİYORUZ'

Hangi ortam sağlanırsa sağlansın, cezaevlerini yaşanabilir mekanlar olarak adlandırmadıklarının altını çizen İlknur Denizli, “Hedefimiz, suç oranlarını olabildiğince düşürüp insanları cezaevlerinden uzak tutmaktır. Yoksa cezaevleri olsun da anneler orada çocuklarıyla mı, çocuksuz mu yaşasınlar tartışması yapmak değildir. Yaşadığımız hayatın bir gerçeği olarak biliyoruz ki suç ve suçlular var. Bunların cezaevinde tutulması ve iyi bir şekilde rehabilite edilmesi gerekiyor. O sebeple cezaevlerinin en modern şekilde olması ve sosyal destek programlarının güçlendirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Cezaevlerinde kreşler bulunduğunu ancak şu ana kadar bütün çocuklara çeşitli sebeplerle eğitim verilemediğini vurgulayan AK Parti Milletvekili Denizli, şöyle devam etti: “Henüz kreşlerin tamamını karşılayamadık. Her geçen gün sayısını arttırıyoruz. Sosyal destek programlarını da geliştiriyoruz. Özellikle sivil toplum kuruluşlarının, cezaevlerindeki anne ve çocuklara çok ciddi katkıları var. Bu programlar sayesinde anneler ve çocuklar, cezaevinden çıktıktan sonra hayatlarına sağlıklı ve donanımlı başlayabiliyor."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER