ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 11:51

Çevreye duyarlı belediyelere hibe


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüme ve çevreye duyarlı belediyelere maddi bakımdan da hibe noktasında da destek vereceklerini bildirdi.
     Bayraktar, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nce yapılan değerlendirme sonucu çevreye ve insan sağlığına duyarlı bulunan 36 tesisin ödüllendirildiği ''Çevreci Tesis Ödülleri 2013'' törenine katıldı.
     Törende konuşan Bayraktar, Türkiye'de sanayi kuruluşlarının, ''sağlıklı ulaşım sistemleri, daha iyi barınma şartları, fiziksel aktivite ve rekreasyon hedefli yeşil ve açık alanlara erişim, iklim değişikliği, kamu sağlığıyla ilgili acil durumlar, çocuklar ve yaşlılar için daha iyi hareket imkanları, gürültü ve görüntü kirliliğinin azaltması'' konularında desteklendiğini anlattı.
     Bayraktar, mahalli idarelere verdikleri desteğin sağlıklı şehirlerin oluşturulması ve geliştirilmesi alanında ayrı bir öneme sahip olduğunu kaydederek, ülke insanının, havası, suyu, deniziyle sağlıklı bir şehirde yaşaması için gerekli gayreti fazlasıyla gösterdiklerini dile getirdi.
     Çevre hassasiyetinden taviz vermemeye gayret gösterdiklerini anlatan Bayraktar, herkesin daha sağlıklı çevrede hayatını devam ettirmesi için yeni stratejiler geliştirdiklerini ve geliştirmeye devam edeceklerini ifade etti.
     Erdoğan Bayraktar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, sağlıklı ve temiz çevreleri oluşturmak için gerçekleştirilen faaliyetlerden bahsederek, şöyle konuştu:
     ''Türkiye'deki hükümetlerin son 10 yılda kentleşme ve toplu konut konusunda gayreti oldu. 61. Hükümet'in başlattığı afet riski taşıyan binaların dönüştürülmesi için yoğun bir sürecin içerisindeyiz. Bu doğrultuda, 6306 sayılı yasayı çıkarttık ve Türkiye'nin tamamında bu çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Çevrecilik ve şehirler artık dünyada çok öne çıkıyor, şehirler yarışıyor. Belediyelerin çalışmalarıyla o ülkenin aldığı turist sayısı artmakta ve ihracata katkıda bulunmakta. Bu doğrultularda çok ciddi çalışma içerisindeyiz. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile de çalışmalarımız var. Kendilerine de ifade ettim. Kentsel dönüşüme ve çevreye duyarlı belediyelerimize biraz daha fazla yardım edeceğiz, maddi bakımdan da hibe noktasında da destek vereceğiz. Yasa, yönetmelik ve tüzük açısından da bu belediyelerimizi nasıl daha öne çıkarırız, destek veririz- Bunu irdeliyoruz. Yeni stratejiler, planlar, programlar geliştiriyoruz. Dünyada Kuzey Batı Avrupa ülkeleri bu noktada neler yapıyor- İnceliyoruz.
     Bu 36 kuruluşumuza çevre faaliyetlerine dair ödül verilmesi çok anlamlıdır, bunların devam etmesi gerekir. Fakat bilinçlendirme konusunda katılımın biraz daha artırılması, belediye başkanlarımızın, bilim adamlarının biraz daha katılımı gerekirdi. Bizim de bilgiye ihtiyacımız var. İstiyoruz ki, ülkemizdeki fabrikalar duyarlı olsun, eczane gibi olsun.''
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, katı atık bertaraf ve depolamanın önemine işaret ederek, bu konuda çalışan belediyelere de destek vereceklerini söyledi.
     Bayraktar, çevreciliği, çevre bilincini ve bu konudaki duyarlılığı genele yaymak ve artırmak için çalışmalar yapıldığını anlattı.
     Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasının ardından Bakan Bayraktar'a kılıç hediye etti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER