ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 16:54

Cemil Çiçek'ten Laiklik mesajı


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, laiklik ilkesinin önemini belirtirken, ''Dahil olduğumuz inanç ve kültür coğrafyasında meydana gelen olaylar, bize bu ilkenin önemini bir kez daha göstermiştir'' dedi.
    
Çiçek, laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 76. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasal bir devlet olduğunu, Anayasa'da devletin temel niteliklerinin, ''demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti'' olarak belirtildiğini kaydetti.
    
Milletin, 1937 yılında Anayasa'da yer alan laiklik ilkesini büyük bir içtenlikle benimsediğini ve toplumsal yaşam biçiminin bir parçası haline getirdiğini belirten Çiçek, mesajından şu ifadelere yer verdi:
    
''Zengin medeniyeti ve yüzyıllara uzanan tarihinden gelen kültürel birikimiyle ülkemiz, farklılıkları barış içinde bir arada yaşatmayı başarmıştır.
    
İnanç ve kültür farkı gözetmeksizin temel insan haklarını güvence altına alan bir Anayasa hükmü olan laiklik ilkesi, yüzyıllara uzanan devlet geleneğimizin ve milli birikimimizin bir sonucudur. Bu ilke, aynı zamanda toplumsal barışımızın sigortası olarak, birlikte yaşama kültürümüzü güçlendiren bir sonuç doğurmaktadır.
    
Dahil olduğumuz inanç ve kültür coğrafyasında meydana gelen olaylar, bize bu ilkenin önemini bir kez daha göstermiştir. Bu yönüyle laiklik ilkesi, ayrıştırıcı olmaktan çok birleştirici bir hüviyete sahiptir. Bu düşüncelerle, laikliğin Anayasamıza girişinin 76. yılını kutluyorum.''
    
     

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER