ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 18:44

Cemil Çiçek Anayasa turuna çıkıyor

Cemil Çiçek Anayasa turuna çıkıyor

TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı sona erdi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki toplanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri görüşme sonunda açıklama yaptı.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Ahmet İyimaya, Meclis Başkanı Çiçek’in siyasi parti liderleri ile görüşme turu için “Şu ana kadar ortaya çıkan verileri, sorunları liderlerle paylaşacak. Ortaya çıkacak farklı iradeleri komisyon yeniden değerlendirecek.” dedi.

Komisyonun müzakere için çok vakit harcadığını, ancak mutabakat için sonuç elde edemediklerini, maddeler üzerindeki ikinci müzakerenin büyük ölçüde tamamlandığını, bir olamazlık durumu ile karşı karşıya olunduğunu belirten Ahmet İyimaya, liderlerle müzakereden “Bu olamazlık durumunu aşabilir miyiz, sorusuna cevap aranacak.” diye konuştu. İyimaya, liderlere turunun da bu hafta sonu tamamlanabileceğini düşündüğünü ifade etti.

  ŞAHİN: KIRMIZI ÇİZGİLERİN ESNETİLMESİ İSTENECEK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Mehmet Ali Şahin da, Meclis Başkanı'nın ziyaretlerinde liderlerden kırmızı çizgilerini esnetmesini isteyeceğini vurguladı. Şahin, tur sonrası yapılacak toplantıda komisyonun devam edip etmeyeceğine karar verileceğini ifade etti.

 KART: PARTİ LİDERLERİ İLE GÖRÜŞME TAMAM MI DEVAM İÇİN DEĞİL

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun CHP'li üyesi Konya Milletvekili Atilla Kart, Çiçek’in ziyaretlerine ilişkin, “Bu görüşme, uzlaşma komisyonu tamam mı devam mı niteliğinde değil. Yarın da komisyon toplanacak. “ dedi.

Liderler turunun komisyon çalışmalarının verimli olması açısından gerçekleştirileceğini kaydeden Kart, Çiçek’in komisyonun ömrü konusunda liderlerle görüşmeyeceği, çalışmaları bloke eden maddelerle ilgili mevcut tıkanıklığın görüşüleceğini belirtti. Kart, ziyaret turunun komisyondaki 4 partinin de talebi olduğuna işaret etti.

BDP’Lİ BEŞTAŞ: YENİ ANAYASAYI YAPMAK ZORUNDAYIZ

BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve partinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu Sorumlusu Meral Danış Beştaş ise komisyonun henüz mutabakattan uzak olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin yeni anayasasını yapmak zorun olduğunu kaydetti.

MHP’Lİ ÖZTÜRK: KİMSEYİ ZİNCİRLE BAĞLAMIŞ DEĞİLİZ

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun MHP’li üyesi Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk de, komisyonda sonuç alınamayacağını düşünen varsa kimseyi zincirle bağlamadıklarını, paralel bir masa kurulmasında bir işlerlik kazandırmak istediklerini ve kimseyi tutmadıklarını dile getirip, “Beğenmeyen masadan kalkar.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER