ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 15:40

Çelik: Mısır'daki darbeye karşı halkın yanında olmaya devam edeceğiz


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Mısır’da daha önce yapılan katliamlara dünyadan kayda değer tepki gelmesinin darbecileri cesaretlendirdiğini belirtti. Çelik, "Dünyanın neresinde olursa olsun, darbe kim tarafından ve kime karşı yapılırsa yapılsın partimiz ve iktidarımız, darbelerin ve darbecilerin karşısında, demokrasinin ve halkın yanında olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir." dedi.

        Hüseyin Çelik, Mısır’da darbe yönetiminin bugün yaptığı katliama ilişkin açıklama yaptı. Mısır halkına yönelik katliamı nefretle kınayan Çelik, şöyle devam etti: "Mısır'da, halkın hür iradesi ile işbaşına gelmiş meşru yönetimi silah zoruyla devirmiş darbecilerin, demokratik namus anlamına gelen oylarına, yani iradesine sahip çıkmaya çalışan Mısır halkına uyguladığı katliamı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Daha önce yaptıkları benzeri katliamlara hür dünyadan kayda değer bir tepkinin gelmemesi öyle anlaşılıyor ki darbecileri cesaretlendirmiştir. Başından beri vurguladığımız gibi, dünyanın neresinde olursa olsun, darbe kim tarafından ve kime karşı yapılırsa yapılsın partimiz ve iktidarımız, darbelerin ve darbecilerin karşısında, demokrasinin ve halkın yanında olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir."

        "Bu darbe yönetiminin zalimane eylemlerine karşı partimiz ve iktidarımız insanlık vicdanının sesi olmaya devam edecektir." ifadelerini kullanan Çelik, "Silaha, şiddete ve kaba kuvvete başvurmadan, meşruiyet içinde kalarak demokratik mücadele veren Mısır halkının bu onurlu ve haklı mücadelesini destekledik ve sonuna kadar destekleyeceğiz. AK Parti olarak başta BM olmak üzere, etkili ve yetkili tüm uluslararası kuruluşları ve camiaları, Mısır'daki bu vahşeti, bu katliamı, bu insanlık dramını sona erdirmek için acilen müdahil olmaya, Mısır'ın gayrimeşru yönetimine gereken tavrı takınmaya davet ediyoruz. Bu katliamda, darbeye 'darbe' diyemeyenlerin, daha önceki katliamlara olması gereken tepkiyi vermeyenlerin ve darbecileri finanse edenlerin büyük günah ve vebali olduğu da unutulmamalıdır. Dualarımız ve iktidarımızın tüm diplomatik girişimleri elbette ki, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Mısır halkından yana olacaktır." açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER