ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 19:30

Çelik ile Bülent Arınç, ITB Berlin Fuarı’nda

Çelik ile Bülent Arınç, ITB Berlin Fuarında


Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ve dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından bugün açılan Türk standında Türkiye, 3 bin 79 metrekarelik alanda 105 stand ve 122 katılımcıyla temsil ediliyor.

Türkiye, bu yıl ITB Berlin Fuarı’nda ilk kez deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra doğal ve alternatif turizm olanaklarının da tanıtımını yapıyor. Oliympos, Kaz Dağları ve Marmaris’ten gelen temsilcilerin yer aldığı standlarda botanik çeşitliliğe, kültürel zenginliğe, Anadolu kültürüne özgü eşsiz lezzetlere ve geleneksel el sanatlarına vurgu yapıldı.

İzmir’in EXPO adaylığına ilişkin olarak özel bir tanıtımın da gerçekleştirildiği fuarın resmi ziyaretçileri arasında Adana Valisi Hüseyin Avni Coş başta olmak üzere çok sayıda milletvekili, vali ve gazeteci yer aldı. Bu yıl 47. kez düzenlenen fuara Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 188 ülkeden 10 bin 86 şirket katıldı.

TÜRKİYE’DEN RENKLİ TANITIM

Türkiye dünyanın en önemli fuarlarından ITB Berlin Fuarı için hazırladığı Türk standlarında bu yıl çok renkli tanıtım yöntemleri kullandı. Türkiye’nin dağlarındaki oksijen miktarının yüksekliğine dikkat çekmek için hazırlanan oksijen kubbesi ziyaretçilere sanal dağ yolculuğu yaşatıyor. Türk standında ayrıca kültürel zenginlikler farklı dönemlere ait 5 metre çapında 4 kubbede sergileniyor. Orijinal tanıtım yöntemlerinin kullanıldığı bu standlara ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

BAKAN ÇELİK, TURİZM DEVLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Berlin’deki Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’nda Türk standının açılışının ardından standları gezerek katılımcılar ve ziyaretçilerle sohbet etti.

Fuarda çok sayıda alanlarında isim yapmış tur operatörü ve turizm şirketiyle görüşmeler gerçekleştiren Ömer Çelik, Türkiye’nin turizmi tüm yıla yayabilmesinin önemine vurgu yaparak, bu doğrultuda alternatif turizm olanaklarının tanıtımına öncelik verdiklerini söyledi.

BAKAN ÇELİK, KİTAP HEDİYE ETTİ

ITB Berlin Fuarı’nda dünyanın önde gelen tur operatörlerinden Thomas Cook-Öger Tours ile de bir görüşme gerçekleştiren Bakan Çelik, toplantıda Thomas Cook Touristik GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Michael Tenzer, Öger Tours Genel Müdürü Björn Walther, Öger Tours Uluslararası İlişkiler Müdürü Rıdvan Edebal ile Turistik İşbirlikleri ve Alan Yönetimi Müdürü Jürgen Heiss’ten oluşan heyetle bir araya geldi.

Bakan Çelik; Michael Tenzer, Björn Walther ve Rıdvan Edebal’a yazar Elif Şafak’ın kitabı hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER