ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 11:46

Çelik Ak Parti toplantısını yorumladı


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ''Hükümeti suçlamak, AK Parti ve Başbakanımızı, Kürtlerin üzerine bomba yağdırıyor ifadesiyle ahlaki ve siyasi meşruiyeti olmayan ifadelerle suçlamak bu süreci sabote etmektir, bu sürecin olumlu işlemesine olumlu hizmet etmemektedir, bu konuda herkesin hassas olması gerekir'' dedi.
     Çelik, AK Parti Genel Merkezi'ndeki AK Parti Doğu Anadolu bölgesi milletvekillerinin istişare ve değerlendirme toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Toplantının sadece Doğu Anadolu bölgesi milletvekilleri ve Kürt meselesine has bir toplantı gibi yansımasının doğru olmadığını belirten Çelik, ''Sadece İmralı ve benzer süreçlerin konuşulduğu toplantı değil. Bütün bu siyasi meseleler, iç politika, dış politikanın yanı sıra arkadaşlarımızın kendi bölge ve illerindeki yatırım sorunlarına, önümüzdeki dönem ne tür işler yapılacağına dair görüş ve değerlendirmeleri alınıyor'' dedi.
     AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölge milletvekilleriyle yaptığı istişare ve değerlendirme toplantılarıyla o bölgenin sorunlarını milletvekilleri, il başkanları, il kadın ve gençlik kolları başkanlarından, birinci elden dinlemeyi amaçladığını anlatan Ömer Çelik, ''Sadece İmralı ve Kürt sorunuyla ilgili bir meselelerin tartışıldığı toplantı gibi yansıması doğru değil, çok boyutlu toplantı'' diye konuştu.
     Çelik, bir gazetecinin ''Revizyon bekliyor musunuz-'' sorusuna da ''Bu Sayın Başbakanın takdiridir, hükümet başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor, AK Parti başarılı şekilde yoluna devam ediyor, hepimiz işlerimizi yapıyoruz, bu bizim değerlendireceğimiz bir husus değil'' yanıtını verdi.
    
     -''Örgüt içi infazlar konusunda PKK, geçmişi çok kabarık bir örgüt''-
    
     Ömer Çelik, Paris'ta 3 kadının öldürülmesi olayına ilişkin bir soru üzerine de şunları söyledi:
     ''Paris savcısı ilk bulgularla bir açıklama yaptı. Açıklamanın içerisinde birtakım bu açıklamayı destekleyen deliller olduğu gözüküyor, birtakım da tutarsızlıklar yansıyor. Süreci savcının çalışmasının tamamlanmasını bekleyip bir açıklama yapmak lazım ama bu örgüt içi infaz meselesi PKK'ya yakın çevreler tarafından şiddetle reddedilirken burada sorulması gereken soru şu; PKK yöneticilerinin bu tip açıklamalar yapması makul bir şey ama geçmişte bu tip örgüt içi infazları örtmek için de bu tip açıklamalar yaptılar. Örgüt içi infazlar konusunda PKK, geçmişi çok kabarık bir örgüt. Arkasından bunu reddeden açıklamalar yaptılar, örgütün kendi mantığı açısından makul ama bizim açımızdan makul değil tabii ki bu açıklamalar.
     Burada siyasilerin hangi kesimden olursa olsun siyasilerin düşünmesi gereken şey şu; örgüte bir masumiyet atfederek örgütün masum olduğu yönünde bir tutum sergilemek Fransa'daki araştırmayı da bu şekilde etkilemeye çalışmak gerçeğin ortaya çıkmasına hizmet etmeyecek. PKK, geçmişi itibarıyla örgüt içi infazlara çok açık bir örgüt, bu konuda dosyası kabarık bir örgüt. Fransa'daki çalışmanın tam olarak ortaya çıkmasını bekleyip, bütün bulgular ortaya çıktıktan sonra kesin sonuçla ilgili değerlendirme yapmak daha doğru olacak.''
     Çelik, bazı Batı gazetelerinin Paris'teki olay ile Rusya'da bir mafya babasının öldürülmesine kadar birtakım olayları Türkiye'deki sürecin baltalanmasına yönelik eylemlerin başlangıcı olduğunu ve bu tip olayların devamının gelebileceğini yazdıklarına dikkati çekerek, ''Bizim burada dikkatli olmamız gereken husus şudur, bu bir provokasyon zincirinin başlangıcıysa bu provokasyon zincirine Türkiye'de yeni halkalar eklenmesine müsaade etmemek, bu konuda hassas olmak gerekir'' dedi.
     Paris'te öldürülen kadınların cenazeleri sırasında herkesin provokasyon zincirine yeni bir halka eklenmemek adına sağduyulu ve hassas davrandığını ifade eden Çelik, şöyle devam etti:
     ''Bundan sonraki süreçte özellikle şuna dikkat edilmesi gerekiyor, hükümeti suçlayıcı, AK Parti'yi suçlayıcı ya da 'AK Parti gidiyor Kürtlerin üzerine bomba yağdırıyor' şeklinde ahlaki ve siyasi açıdan meşruiyeti olmayan baştan aşağıya yalan olan beyanlar. Bilin ki bu beyanları kim yapıyorsa onlar da farkında olarak ya da olmayarak bu oluşturulmuş yeni iklimi sabote etmeye çalışıyorlar. Hükümeti suçlamak, AK Parti ve Başbakanımızı, Kürtlerin üzerine bomba yağdırıyor ifadesiyle ahlaki ve siyasi meşruiyeti olmayan ifadelerle suçlamak bu süreci sabote etmektir, bu sürecin olumlu işlemesine olumlu hizmet etmemektedir, bu konuda herkesin hassas olması gerekir.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER