ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2014 Perşembe 14:07

Çavuşoğlu, Juncker'ın açıklamalarını yorumladı

Çavuşoğlu, Junckerın açıklamalarını yorumladı

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Stefano Manservisi'yi AB Bakanlığı'nda kabul etti.Kabulde, yeni AB Komisyonu Başkanı Juncker'in AB'nin beş yıl boyunca yeni üye almayacağına yönelik açıklamasının sorulması üzerine konuşan Çavuşoğlu, "AB Komisyonu Başkanı ya da başkan adayı olarak yaptığı bir konuşma ama Lüksemburg da başından beri Türkiye'nin AB için önemini en açık şekilde vurgulayan bir ülke. Bunun öncülüğünü de Juncker yapmıştır" dedi.

Juncker'in bu söylemiyle AB'nin genişlemesini bir kenara bırakarak kendi içindeki sorunlara yönelmek istediğini kaydeden Çavuşoğlu, bu yaklaşımı Türkiye olarak doğru bulmadıklarını söyledi.

"Tekrar bakalım anlayışı gerçekçi değil"

Çavuşoğlu, "Avrupa kıtasının yaşadığı sorunlar ve önündeki fırsatları değerlendirme ve sorunlarla mücadele konusunda kapsamlı bir politika izlemek lazım. Sorunların veya sorunlu alanların bazılarını beş yıl dondurup sonra geri gelelim ve bu sorunlara tekrar bakalım anlayışı gerçekçi değil" diye konuştu.

Juncker'in açıklamasını seçim öncesi verilen bir demeç olarak değerlendirmek istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, "AB'nin gerçekleriyle tam da örtüşmeyen bir söylemdir ama biz İtalya'nın dönem başkanlığına güveniyoruz. İtalya dönem başkanlığında bazı fasılların açılmasını özellikle bekliyoruz" ifadesini kullandı.

İtalya'nın dönem başkanlığının yaklaşımı ve başkanlık önceliklerini olumlu ve gerçekçi bulduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Avrupa halklarının sorunların üstesinden nasıl geleceği ve krizi nasıl aşacağı konusundaki belirlediği öncelikler çerçevesinde AB gerçekleriyle daha fazla örtüştüğünü belirtti.

Türkiye-AB müzakere süreci

Çavuşoğlu, "Özellikle genişlemenin öncelikler arasında yer alması, Türkiye'nin müzakere sürecinin tekrar gözden geçirilerek ivme kazandırılması ve İtalya'nın Batı Balkanlar'ın AB'ye ve Avrupa Atlantik entegrasyonuna verdiği destek gerçekten anlamlıdır" dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Stefano Manservisi de Juncker'in söz konusu açıklamasıyla üç noktayı vurguladığını kaydetti. Manservisi, ilk olarak AB'nin sürekli büyüyen dinamik yapısıyla kaydettiği dönüşümlerin, AB'yi sürekli reformlara ihtiyaç duyar hale getirdiğini söyledi.

İkinci olarak Juncker'in her halükarda müzakerelerin devam edeceği ve komisyonun da bu yönde çalıştığı mesajını verdiğini söyleyen Manservisi, üçüncü olarak da mesajın siyasi bir ortamda söylendiği ve siyasi bir anlam taşıdığını, dolayısıyla da aday ülkelerin daha fazla çalışması için motivasyon niteliği taşıdığını belirtti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER