ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Eylül 2014 Perşembe 18:59

Çavuşoğlu: "Irak ve Suriye'deki savaşçılar Türkiye için tehdit"

Çavuşoğlu: "Irak ve Suriyedeki savaşçılar Türkiye için tehdit"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bu bölgeye gelen her teröristin her şeyden önce ister yabancı savaşçı, ister bölgeden olsun Türkiye'ye yönelik bir tehdit olduğunu biliyoruz" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu bölgeye gelen her teröristin her şeyden önce ister yabancı savaşçı, ister bölgeden olsun Türkiye'ye yönelik bir tehdit olduğunu biliyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Almanya Dışişleri Bakanlığında görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, Suriye ve Irak konusunda özellikle Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki mültecilerin yaşam şartlarının önemine değindi. 

Türkiye'deki mültecilerin herhangi bir sıkıntılarının olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, ancak Ürdün ve Lübnan'ın bu konuda desteklenmesi gerektiğini, ayrıca mültecilerin geleceği konusunda hep birlikte düşünüp karar vermelerinin önemli olduğunu kaydetti.

Suriye ve Irak'taki yabancı savaşçılar konusuna da değinen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Özellikle Suriye ve Irak'taki yabancı savaşçılar konusunda Türkiye'ye yönelik bazı haksız ithamların olduğunu görmekten üzüntü duymaktayız. Biz bu konuda çok kararlıyız. Bu bölgeye gelen her teröristin her şeyden önce ister yabancı savaşçı, ister bölgeden olsun Türkiye'ye yönelik bir tehdit olduğunu biliyoruz çünkü Türkiye, terörle uzun yıllar mücadele etmiş ve terörden çok çekmiş bir ülkedir, terör saldırılarını maruz kalmış bir ülkedir. Bu konudaki kararlılığımız tamdır.

Özellikle yabancı savaşçılar konusunda, bu yabancı savaşçıların geldiği ülkelerle işbirliği çok önemlidir. İstihbarat paylaşımı, bilgi paylaşımı... Bu insanlar, ülkelerden ayrılmadan önce tespit edilip engellenebilirse en ideali. Engellenemezse Türkiye'ye bildirilerek Türkiye'ye girişinin engellenmesi gerekiyor ve yakalandıktan sonra sınır dışı edilmesi gerekiyor."

Türkiye'nin bugünlerde binden fazla şüpheliyi yakalayıp sınır dışı ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Özellikle yabancı savaşçıların geldiği ülkelerin verdiği bilgiler doğrultusunda da bugüne kadar 6 binden fazla kişiyi, özellikle son 7 ayda 3 binden fazla kişiyi, ülkeye giriş yasağı listesine koyduk, artık Türkiye'ye giremiyorlar. Bu konudaki ortak çabalarımızı da inşallah devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER