ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 15:25

Çatı aday ziyaretlerine devam ediyor

Çatı aday ziyaretlerine devam ediyor

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal'ı parti genel merkezinde ziyaret etti.


Görüşmenin ardından açıklama yapan İhsanoğlu, Türkiye'deki siyasi hayatın kurucuları olan CHP ve DP'yi ziyaretlerin arka arkaya gelmesinin önemli olduğunu belirterek "Bu iki partinin büyük uzlaşmayı açık olarak desteklemesi Türkiye'nin geleceği için umut verici, ferahlatıcı, huzur yaratan siyasi uzlaşmanın büyük ifadesidir" dedi.

DP'nin Meclis'te temsil edilmemesine rağmen milletin şuurunda var olan güçlü bir siyasi varlık olduğunu söyleyen İhsanoğlu, DP'nin tekrar siyasi hayata çok güçlü şekilde devam edeceğine inandığını aktardı. İhsanoğlu, "Sayın Başkana ve yardımcılarına verdikleri bu açık destekten dolayı şükranlarımı sunmak istiyorum" dedi.

"Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz"

Gültekin Uysal, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye'nin geçtiği kritik dönemeçte önemli bir fonksiyonu olduğunu ifade etti. MHP ve CHP'nin İhsanoğlu'nun ismini açıklamasının ardından DP olarak açık yüreklilikle tavır koyduklarını anlatan Uysal, Türkiye'nin yeniden olumlu bir iklime evrilmesini istediklerini bildirdi. Uysal, şöyle konuştu:

"53 yıl sonra Ali Fuat Başgil Hocamızın şahsında olduğu gibi bir büyük alimimizin, ilim adamımızın, hukuk ve devlet adamımızın, diplomasi insanımızın cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. O gün olduğu gibi bugün de cuntacıların yaptığı gibi yıldırma, caydırma gayretlerinin olduğunu da üzülerek ifade etmek, tarihe not düşmek isterim."

İhsanoğlu'na verdikleri desteği daha önce de net olarak ifade ettiklerini, bu desteği bütün teşkilatlarına taşıyacaklarını dile getiren Uysal, Celal Bayar Köşkü'nü İhsanoğlu'na tahsis edebileceklerini vurguladı. Uysal, "Sayın Cumhurbaşkanımız, hiçbir siyasi partinin ne ön bahçesinden ne arka bahçesinden çıkmıştır. Türkiye'ye hizmet kervanının içerisinde, bu milletin has bahçesinin içinden çıkmıştır" dedi.

Sorular

Uysal, bir gazetecinin "Başbakan Erdoğan'ın DP'yi ziyaret etmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine, net tavır aldıklarını belirterek, bunun kendi tercihleri olduğunu dile getirdi.

İhsanoğlu ise "Oluk gibi Müslüman kanı akıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu yanıtlarken, görülen acı manzaranın, ateşin her tarafı sardığını söyledi. İhsanoğlu, şunları kaydetti:

"İslamiyet adına çıkan bu aşırı terörist örgütler, İslam'ı rahmet değil, lanet gibi takdim ediyorlar. Bu lanet, onları bulacaktır çünkü bunlar İslamiyetin temel prensiplerini katleden, Müslümanları katleden, karanlık emelleri için karanlık gündemleri için İslamiyeti kullanan ve biz bunların karşısında 9 sene olduk. Ben bunu uzun uzun anlattım, kitaplarımda da yazılı, resmi konuşmalarımda var, tarihi yazıldı, yazılıyor. O bakımdan bizim bugün yapacağımız husus, bu ateşi söndürmek için ateşin üzerine su serpmemiz lazım ve bu ateşten uzak durmamız lazım. Yapılacak çok şey var."

Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ı ziyaret etti

Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP Eş Genel Başkanı ​Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti. Demirtaş'ın TBMM'deki makamında gerçekleşen görüşme, 35 dakika sürdü.

İhsanoğlu, görüşmenin ardından gazetecilerin sorusu üzerine, "Çok başarılı, verimli bir görüşme oldu. Çok mutlu ve umutlu ayrılıyorum" dedi.

"Destek verecekler mi?" sorusuna İhsanoğlu, "Onu kendileri nasıl ifade ederlerse ama ben şahsen çok müspet intibalarla, çok mutlu ve umutlu olarak ayrılıyorum" karşılığını verdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER