ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ağustos 2014 Cumartesi 17:02

Çatı aday seçilmezse nerede yaşayacak ?

Çatı aday seçilmezse nerede yaşayacak ?

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanı seçilmediği takdirde Türkiye’de yaşamaya devam edeceğini belirterek, “Ben hiçbir partinin üyesi değilim. Ben hayatımı Türkiye’de sürdürüyorum, başkaları gibi kaçacak delik aramıyorum” dedi.


CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP Bakırköy İlçe Yönetimi sandık görevlilerinin eğitim programına katıldı. Burada kendisine sorulan soruları yanıtlayan Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim hürriyetinin engellenmemesi gerektiğini belirterek, “Bir basın ajansının haberleşme özgürlüğünü kesmek faşist ve diktatör bir tavırdı. Ben bunun doğru olduğuna inanmak istemiyorum. Kimse basın hürriyetini, seçim hürriyetini engellemesin. Türkiye nereye gidiyor. Bizim projemiz milli proje, bizim projemiz demokrasi projesi. Yüksek Seçim Kurulu’nun müdahale etmesini istiyorum. Biz bunun takipçisi olacağız” dedi.

Sürec adil olmalı 

Seçim kampanyası süresinin 30 gün olmasını eleştiren İhsanoğlu, “Bu süreçte baştan beri adil bir süreç olmadı. Hatta başka bir adayın çıkma fikrinin kabul edilmediğini yani bu seçimlerin bir tek kişi için ayarlandığını, kanunların bu şekilde yapıldığı 9 günde bütün hikaye Başbakanlık konutundan Çankaya konutuna taşınmıştır. Dünyanın neresinde görülmüş 76 milyonluk bir ülkede 81 vilayeti bulunan bir ülkede 30 günlük seçim kampanyası. Bir taraftan siz etrafınızdaki iş adamlarından milyonlar alıyorsunuz, devletin büyün imkanlarını kullanıyorsunuz bir taraftan da karşınızdakinin para toplamasını engelliyor ve 30 gün veriyorsunuz. Bu haberleşme hürriyeti ve sandığın güvenliğini tehdit eden o durum ortaya çıkmaya başladı. Biz buna şahit olduk, vatandaşlarımızdan kulaklarımızla dinledik” diye konuştu.

Hiçbir patinin üyesi değilim

Cumhurbaşkanı seçilmezse Türkiye’de yaşayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, “Ben hiçbir partinin üyesi değilim. Ben hayatımı Türkiye’de sürdürüyorum, başkaları gibi kaçacak delik aramıyorum. Cumhurbaşkanı olduğumda önüme gelen kanunları şüphesiz ciddi incelemeye alacağım. Devletin, milletin tutarlarını koruyan anayasaya ve kanunlara uygun şekilde incelenecek” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı hedeflerini anlatan Ekmeleddin İhsanoğlu, “Yapmak istediğim her şeyden önce ülkede huzuru sağlamak ikili kutuplaşmayı ortadan kaldırmak ve hukukun üstünlüğünü sağlamak. Bunlar kararname imzalamakla, açıklama yapmakla olmaz bunlar uzun vadeli şeyler. Perişan olan bir dış politikamız var. Cumhuriyet tarihinde Türkiye hiç bu duruma düşmemiştir. Bu Türkiye’nin sıkıntılarından, acemiliklerinden kurtarmak gerek” diye konuştu.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER