ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 12:40

Çatı aday İhsanoğlu: BBP'den mutlu ayrılıyorum

Çatı aday İhsanoğlu: BBPden mutlu ayrılıyorum

CHP ve MHP ortak çatı aday olarak belirledikleri cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Ankara’daki ilk ziyaretini BBP yaptı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) ortak çatı aday olarak belirledikleri cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Ankara’daki ilk ziyaretini Büyük Birlik Partisi'ne (BBP) yaptı.

İkili görüşme sonrası açıklamalarda bulunan İhsanoğlu, görüşmenin çok olumlu geçtiğini ve gösterilen anlayışın kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Basın mensuplarının 'Destek alarak mı ayrılıyorsunuz?' sorusuna ise İhsanoğlu, “Ben bu şekilde anlıyorum.” ifadelerini kullandı. BBP Genel Başkanı Destici de “Cumhurbaşkanı adayımız” olarak değerlendirdiği İhsanoğlu’nun geçmişi, yapmış olduğu çalışmaları ile cumhurbaşkanlığına yakışacağını açıkladı.

CHP ve MHP’nin çatı aday olarak belirledikleri Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında siyasi partilerle görüşmelerine başladı. İlk olarak BBP'ye gelen İhsanoğlu, Genel Başkan Mustafa Destici tarafından karşılandı. Ziyarette, Genel Başkan Destici, Muhsin Yazıcıoğlu’nun külliyatını hediye etti. İhsanoğlu, verilen külliyatı inceleyerek, “Bu hayra vesile olur.” ifadelerini kullandı.

"KENDİLERİNDEN BÜYÜK ANLAYIŞ GÖRDÜM"

Genel Başkan Mustafa Destici ve parti kurmayları ile birlikte görüş alışverişinde bulunan İhsanoğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda destek istedi. Görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İhsanoğlu, ilk temasını BBP Genel Başkanı ve yardımcılarıyla yaptığını ve görüşmeden dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

“Çok olumlu ve yapıcı bir görüşme oldu.” diyen İhsanoğlu, partinin kurucusu rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ve Genel Başkan Destici’nin siyasi görüşlerini takdir ettiğini belirtti.

İhsanoğlu, “Onun çalışma şeklini ve siyasi ahlakını takdir eden bir insanım. Destici de o yolda giden değerli siyasi bir liderdir. O da dürüstlük vasıflarını, milletine sadakatini her fırsatta vurgulayan, bunu değişmeyen bir karakter olarak savunan bir insan olarak, bu partiyi ciddi bir şekilde geliştiren siyasi lider olarak ben kendisine ve arkadaşlarına nasıl bir görev anlayışı içerisinde olduğunu ifade ettim. Seçilmesi gereken cumhurbaşkanında bulunması gereken vasıfların neler olduğunu anlattım. Kendilerinden büyük anlayış gördüm. Kendileri çok müsbet bir yaklaşım içerisinde olduklarını ifade ettiler. Buradan mutlu ayrılıyorum.” ifadelerini kullandı. İhsanoğlu, basın mensuplarının, ‘Destek alarak mı ayrılıyorsunuz?’ sorusuna ise, “Ben bu şekilde anlıyorum.” diye cevap verdi.

"İHSANOĞLU CUMHURBAŞKANLIĞINA YAKIŞIR"

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise “Cumhurbaşkanı adayımız” olarak değerlendirdiği İhsanoğlu’nun, Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en değerli bilim adamlarından biri olduğunu ifade etti.

Destici, “Yapmış olduğu görevler itibariyle de devlet adamlarından diyebileceğimiz çok değerli bir kişidir. Söylemiş olduğu sözlerden hem rahmetli Muhsin Başkan ve şahsımla ilgili görüşlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Hem bilim adamı vasfı hem de şahsiyetiyle, duruşuyla, görevleri itibariyle, ailesinin koymuş olduğu geçmişteki tavrı ile Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanlığı makamına yakışır mı? Elbette yakışır.” açıklamalarında bulundu.

"KARARIMIZI HAFTAYA AÇIKLAYACAĞIZ"

Bugünden verilmiş bir kararları olmadığını kaydeden Destici, önümüzdeki hafta destek verecekleri adayı açıklayacaklarını kaydetti.

Destici, şunları ifade etti: “Hocamız bizim misafirimizdi. Önümüzdeki günler tekrar görüşürüz. Arkadaşlarımızla değerlendireceğiz. Başbakan ile de görüştük. Resmi olarak adaylığını açıklamasa da AK Parti’nin bir adayı olacağı gözüküyor. Bizi diğerlerinin adayı ilgilendirmiyor. Bölücülerin adayı ile bizim işimiz olmaz. Biz birlik beraberlikten yana olanlarla görüşürüz. Biz kurullarımızla tekrar değerlendirdikten sonra önümüzdeki hafta içerisinde kararımızı net bir şekilde açıklayacağız.”


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER