ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 12:32

Canlı hayvan ve et ithalatında vergi artışı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını söyledi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını söyledi.
    
Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eker, et ithalatında gümrük vergileri ile ilgili düzenlemelerin, dünyadaki gelişmelere, fiyat hareketlerine göre yapıldığını anımsattı.
    
Türkiye'nin, serbest ticaret yapılan bir ülke olduğunu belirten Eker,''Bu nedenle 'Ben bütünüyle yasaklıyorum, almıyorum' diyemezsiniz. Öyle bir imkanınız yok. Bunun yanında, zaman zaman Türkiye'de bir takım spekülatif hareketler olabiliyor. Bunlara karşı tedbir alınması gerekiyor. Üç yılık et fiyatlarını izliyorum. 2010 tarihine göre kıymadaki düşüş, enflasyonsuz yüzde 10,26. Enflasyonu da eklerseniz, düşüş, yüzde 20'nin üzerinde'' diye konuştu.
    
Bakan Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını vurgulayarak, 'Musluk elimizde'' dedi.
    
Eker, Türkiye'deki et miktarının tüketici talebini karşılayıp karşılamayacağına ilişkin soru üzerine, ülkede hayvan sayısında ciddi bir artış olduğunu, bu konuda sıkıntı yaşanmayacağını ifade eti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER