ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2014 Salı 00:09

Canikli Endonezya'da Türklerle buluştu

Canikli Endonezyada Türklerle buluştu

Endonezya'da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine Türkiye'yi temsilen katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye'nin Endonezya Büyükelçilisi Zekeriya Akçam'ın da katıldığı akşam yemeğinde Endonezya'da yaşayan Türklerle biraraya geldi.


Endonezya'da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine Türkiye'yi temsilen katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye'nin Endonezya Büyükelçilisi Zekeriya Akçam'ın da katıldığı akşam yemeğinde Endonezya'da yaşayan Türklerle biraraya geldi.

Endonezya'da bugün Jokowi Widodo cumhurbaşkanlığını resmi törenle devir alırken, törene dünyanın birçok ülkesinden diplomat katıldı. Başkent Jakarta'daki parlamento binasında düzenlenen törene Avustralya Başbakanı Tony Abbott ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de katılırken, Türkiye'yi Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli temsil etti.

Canikli, Endonezya Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninden sonra, kaldığı otelde Türkiye'nin Endonezya Büyükelçisi Zekeriya Akçam'ın da bulunduğu akşam yemeğinde ülkede yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya geldi.

Büyükelçi Akçam, Türkiye'den Endonezya'ya gelen Canikli'ye hoşgeldin mesajı verirken, "Bu ziyaretlerle inşallah okyanus ötesi bu iki millet arasında daha iyi bir bağ kurulacaktır. Bunu bir başlangıç olarak görüyoruz. İlk defa Türkiye'den bir bakanımız burada bir devir teslim törenine katıldı. Bu açıdan da inşallah bunu güzel bir başlangıç olarak görüyoruz. Bundan sonra ilişkilerimiz çok daha iyi olacağını düşünüyoruz. Unutulmuşluk hissini biraz da olsa unutmuş olacağız bundan sonra" diye konuştu.

AA muhabirine konuşan Canikli, Endonezya'ya Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni için geldiğini belirterek "Endonezya'da Cumhurbaşkanlığı ve yardımcısı seçimleri tamamlandı. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine Türkiye'yi temsilen geldik. Bu ülke önemli bir ülke. Yani sadece nüfus ve ekonomik potansiyel olarak değil, coğrafi konumu itibariyle de özellikle tarihi olarak da bizim Türkiye açısından, Türk millet ile ilişkileri açısından, ortak değerler açısından bakıldığında sonra derece önemli bir ülke. Bu kadar ortak nokta güçlü bir partner olmamızın altyapısını oluşturuyor. Bizim de bunun gereğini yapmamız gerekiyor. O yüzden hem bu nedenlerle ve ilişkilerimizin özellikle gelecekte daha da güçlü noktalara ulaştırılması amacıyla bugün bu katılımı gerçekleştirdik. Birlikte dostluğun gelecekle ilgili bu projeksiyonun da aynı zamanda göstergesi ve yansıması olarak bu devir teslim töreninde bulunduk" diye konuştu.

Devir teslim töreninin güzel geçtiğini kaydeden Canikli, "Bu arada bazı görüşmeler de geçekleştirdik. Törenden sonra bazı ülkelerin bakanlarıyla ve Endonezya'nın yeni Cumhurbaşkanı ve yardımcısı ile tekrar kısa bir görüşme imkanımız oldu. Esas yarın sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşmemiz olacak. Orada da Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın başarı ve iyi dileklerini ileteceğiz ve aynı zamanda Türkiye'ye davet edeceğiz. İkili ilişkilerimizin daha da gelişmesi doğrultusunda kanaatlerimizi kendileriyle paylaşacağız" diye konuştu.

Yemekte Endonezya'da yaşayan Türklerle tek tek ilgilenen Canikli, vatandaşların problemleri ve şikayetlerini dinlerken, Büyükelçilik vesilesiyle şikayet ve isteklerin değerlendirileceği söyledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER