ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 13:41

"Çanak çömlek, Marmaray'ı 4 yıl geciktirdi"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Asya ve Avrupa kıtasını denizin altından birbirine bağlayacak olan Marmaray projesinin, özellikle Yenikapı taraflarında ortaya çıkan tarihi eserlerden dolayı 4 yıl geciktiğini söyledi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını İstanbul Bölge Koruma Kurulu'nun Marmaray projesi konusunda verdiği kararları eleştiren Erdoğan, "3-5 çanak çömlek Marmaray'ı 4 yıl geciktirdi. Yazık değil mi günah değil mi?" diye konuştu. Erdoğan, aynı kurulun Taksim Kışlası'na onay vermemesini ise "Burada bir tarihi eser var, bu tarihi eseri kurul nasıl reddeder? Bu kurullar niçin var? Bu tarihi eserleri korumak için. Çanak çömleği koruyorsun da oradaki tarihi kışlayı neden korumuyorsun." ifadeleriyle eleştirdi.

Erdoğan, Kızılcahamam'da kampta bulunan AK Parti il başkanları ve ilçe başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, Kanal İstanbul projesi için "Bir çılgın projenin gerçekleşebilmesi için bize hendek atlattılar. 3-4 sene bir projeyi gecikmeli olarak çıkarıyoruz. Niye? Önümüzde çok ciddi engeller var. Örneğin Marmaray projemiz var, basit çanak çömlek hikayesi bize dört sene kaybettirdi. 3-4 sene önce Marmaray açıklanacaktı. Bak şimdi bu 29 Ekim'e yetiştirmeye çalışıyoruz. Yazık değil mi, günah değil mi? Her geçen zaman bu ülkenin aleyhinde rakam gidiyor. Muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkacaksak bu yatırımlarımızı hızla gerçekleştirmeliyiz." dedi.

Erdoğan, İstanbul'a üçüncü havalimanı için de "Şu hale gelene kadar neler neler çektik. Bunları ben seçim kapmanyasında ilan etmiştim. Türkiye dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahip olacak." diye konuştu.

Erdoğan ardından Taksim Kışlası konusunda da benzer ifadeler kullanarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını İstanbul Bölge Koruma Kurulu'nu eleştirdi: "Taksim gezi alanı dedik, hemen buna da karşı çıktılar. 'Kışlayı yeniden orada yapacağız' dedik, malum çevreler başta ana muhalefet partisi ve destekçileri hep birlikte karşı çıktılar, engellemek istediler, reddettiler. Red edince ben de dedim ki 'reddinize red.' Burada bir tarihi eser var, bu tarihi eseri kurul nasıl reddeder? Bu kurullar niçin var? Bu tarihi eserleri korumak için. Çanak çömleği koruyorsun da oradaki tarihi kışlayı neden korumuyorsun. Denizin dibinde 3-5 tane çanak çömlek çatal kaşık bulunmuş bunları koruyorsun ama Taksim Meydanı'ndaki devasa kışla gayet güzel mimari estetiği gayet güzel buna hayır diyorsun. Böyle bir anlayış mantık olur mu? Bu ideoloji değil de nedir. Ana muhalefetin il başkanı çıkıyor basın toplantısı yapıyor. Yok böyle birşey. Onun için dedik, olacak. E şimdi oluyor. İnşallah orada hem kışlamızı yapacağız, mimari olarak orada duracak. Ama altında alışveriş merkezinden, toplantı salonlarına kadar belki rezidans otel vs ama arka planda da Divan Oteli tarafında da bir şehir müzesi yapmak suretiyle İstanbul'umuzun şehir müzelerini artırmış olacağız. Aynı şekilde yayalaştırma çalışmaları devam ediyor, trafiği alta alıyoruz. meydan tamamen yayalara kalıyor yani insana kalıyor." diye ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER