ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:45

"Çalışmaların devamına dair sonuç bekliyorum"


Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi, Meclis Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Ahmet İyimaya, "Anayasa çalışmalarının devamı ama her halükarda bir anayasa taslağının milletçe paylaşımını mümkün kılan bir sonuç bekliyorum." dedi.

Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Meclis’te gazetecilerin sorularını cevapladı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ile akşam yapacağı toplantının hatırlatılması üzerine İyimaya, "Akşam yapılacak konuşmaları, söylemleri ve düşünceleri tahmin etmem mümkün ama kehanette bulunmam mümkün değil. Akşam, Anayasa çalışmalarının devamı ama her halükarda bir anayasa taslağının milletçe paylaşımını mümkün kılan bir sonuç bekliyorum." dedi.

Bir gazetecinin, "Komisyonun verimlilik açısından daha ne kadar çalışması mümkün? Bir ayda uzlaşma sağlanabilir mi?” şeklindeki soru üzerine İyimaya, "Komisyonlarımız partiler tarafından kurulmuştur ama Meclis Başkanımıza bağlıdır. Çalışma zamanlarını ve yöntemlerini uzlaşma komisyonu kendi yapısı içinde belirledi. Ama çalışma zamanını zannediyorum Meclis Başkanı takdir edecektir." diye konuştu. İyimaya, “Net siyasal irade çıkarsa bu anayasa dünyada emsal oluşturacak derinlikte ve değerde bir ay içinde formülleştirilebileceğini düşünüyorum. Bu bir ayı bir ay olarak almayın, 33 yıl artı 1 ay olarak alın.” ifadesini kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

İyimaya, başka bir soru üzerine, “Başkanlık sistemi dışındaki hükümler bakımından tamamına yakın mutabakat sağlanırsa, başkanlık sistemi teklifimiz bu projenin olmazsa olmazı değildir.” dedi.

Muhalefet partilerinin komisyon çalışmalarını tıkayan unsurun AK Parti’nin başkanlık sistemi önerisi olduğu yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine İyimaya, "Bir şey iddia etmek başka. İddianın değeri başka. Nasıl ki başka maddelerde muhalefetin olmazsa olmazımız dediği maddeleri var bizim de başkanlık sisteminin Türkiye’nin tarihsel gerçekliği içinde yaşadığı parçalı siyasetten doğan sorunları çözme kapasitesi bakımından en uygun sistem olduğu yönünde bir görüşümüz var. Ama yine söylüyorum, mutabakat olursa başkanlık istemi olmazsa olmazımız değil." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER