ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 11:34

Bütçe Komisyonu'nda ‘Sayıştay’ gerginliği


Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerine başladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in sunumundan önce usül hakkında söz isteyen bazı komisyon üyeleri, Sayıştay yetkililerine eksik raporlarla ilgili bilgi verip vermeyeceğini sordu. Bu sırada bazı komisyon üyeleri istekleri yerine gelmeyince başkanlık kürsüsüne tepki gösterdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Sayıştay ve Kamu Denetçiliği bütçelerinin görüşülmesi bekleniyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bütçe sunumuna başlamadan önce bazı komisyon üyeleri usül hakkında söz istedi. Sayıştay raporlarındaki eksiklikler konusunda bilgi isteyen komisyon üyeleri zaman zaman sesini yükselterek rapordaki eksiklikleri eleştirdi. Bazı üyeler tepkisini yüksek sesle dile getirince Komisyon Başkanı duruma müdahale etti.

Usül hakkında konuşmalar tamamlandıktan sonra TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in sunumuna geçildi. Çiçek bütçe sunumunun başlangıcında yeni anayasa vurgusu yaptı. Türkiye’nin yeni bir anayasa sorunu olduğunu belirten Çiçek, “Dört siyasi partimiz çok doğru ve haklı sebeplerle yeni bir anayasa yapılması konusunda mutabakata vardı. Toplumun her kesiminin düşünceleri alınarak yeni bir anayasa yapmaya karar verildi. 60 madde için mutabakata varıldı. Keşke ‘bugün yeni bir anayasa yaptık’ demenin gururunu yaşasaydık.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER