ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2013 Cumartesi 22:10

Bununla da iftihar ediyoruz

Bununla da iftihar ediyoruz

Bakan Davutoğlu, "Dünyada çok az yerde KKTC'de olduğu kadar dinamik bir demokrasi var. Bununla da iftihar ediyoruz" dedi.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC'deki temasları çerçevesinde Meclis Başkanı Sibel Siber ile makamında bir araya geldi.


Siber'in KKTC'de hem başbakanlık döneminde hem de şimdi oynadığı olağanüstü rolü takdir ettiklerini belirten Davutoğlu, dünyada çok az yerde KKTC'de olduğu kadar dinamik bir demokrasi olduğunu, bununla da iftihar ettiklerini dile getirdi.


KKTC'de fikir özgürlüğü içinde dinamik bir şekilde siyasal süreçlere katılım anlamında bütün şartların yerine geldiği bir demokrasinin yerleştiğini vurgulayan Davutoğlu, bunun nihai merciinin Cumhuriyet Meclisi olduğunu söyledi.
KKTC halkının iradesinin yansıdığı Meclise başkanlık etmenin büyük bir onur olduğunu aktaran Davutoğlu, "Sizin gibi her zaman bu gerekleri büyük bir kararlılıkla ve başarıyla yerine getirmiş bir Meclis Başkanı'yla tanışmaktan mutlu oldum" ifadesini kullandı.


-Siber: "KKTC'nin demokrasisiyle bizde de övünüyoruz"


Meclisi Başkanı Sibel Siber de Kıbrıs Türk toplumunun oldukça küçük ama dinamik olduğunu belirterek, KKTC'nin demokrasisiyle kendilerinin de övündüklerini ifade etti.


Başkan olarak siyasetin vitrini olan Meclisi halkın gözünde iyi bir yerde tutmak için çalıştığına değinen Siber, "Hepimize düşen görevler vardır, eğer burası siyasetin vitriniyse, halkımız bizi izliyorsa, dünya bizi izliyorsa ki izliyor, ne kadar iyi temsil edersek o kadar iyi bir yere geleceğiz" diye konuştu.


-"Downer'le verimli bir ortamda fikir alışverişinde bulunduk"


Davutoğlu, daha sonra BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alaxander Downer'le Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliğinde bir araya geldi.


Downer'le müzakerelerde gelinen son aşamayı, Atina temaslarını ve KKTC'de gerçekleştirdiği görüşmelerle ilgili düşünce ve kanaatlerini paylaştıklarını ifade eden Davutoğlu, "Downer'le verimli bir ortamda fikir alışverişinde bulunduk" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER