ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 21:37

''Bunların üstünde büyük bir otorite var''


CHP ve MHP milletvekilleri, Türkiye ile Kazakistan Arasında Antalya Kemer'deki Taşınmazın Kazakistan'a Kullandırılmasına İlişkin Protokolde değişiklik yapan protokolü onaylayan kanun tasarına tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Kazakistan Arasında 13 Aralık 1993 Tarihli Türkiye ile Kazakistan Arasında Antalya Kemer'deki Taşınmazın Kazakistan'a Kullandırılmasına İlişkin Protokole Değişikliklerin ve Eklemelerin Yapılmasına Dair Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun Tasarısı görüşülüyor.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bu tasarının kabul edilmesi halinde, 12 Mart'ın, ''yolsuzluğun ve usulsüzlüğün kanunla korunduğu bir tarih olacağını'' savundu.

''Bu tasarıyı hangi vicdanla getirdiniz-'' diye soran Atıcı, ''Bu sakat tasarıyı, bu saçma sapan ve sizi rezil edecek tasarıyı yine çoğunluğunuza dayanarak geçireceksiniz, öyle görünüyor'' dedi.

Atıcı, Türkiye ile Kazakistan arasında 13 Aralık 1993'te bir protokol imzalandığını, ''Kardeşlerimizsiniz, buyurun, gelin Antalya'ya, size 44 bin 370 metrekare arazi hibe ediyoruz. Burada bir rezidans, konukevi yap, senin de şanın yürüsün'' denildiğini belirtti. Atıcı, daha sonra verilen bu alandan daha fazla alan üzerinde, etrafındaki alanlar gasp edilerek, 44 bin 954 metrekarede bir otel inşa edildiğini, 22 bin 302 metrekarelik bir konukevi daha yapıldığını ifade etti.

Aytuğ Atıcı, ''Tam 67 bin 256 metrekare bir alan Kazakistan tarafından bir şekilde gasp ediliyor. Bunun 44 bin 370'ini biz veriyoruz, helal olsun ama geri kalan kısım tamamen gasp ediliyor. AKP Hükümeti, Kazakistanlı kardeşlerimizi tekrar çağırdı, 'Gelin bunu temizleyelim, siz burayı gasp etmişsiniz ama biz burayı size tekrar verelim, biz de bundan biraz kar elde edelim' dedi. Bu yolsuzluğun kanun haline getirilmesinin altında Başbakan'ın imzası var. 49 yıllığına verilen bir araziyi nasıl olur da ilelebet, ömür boyu peşkeş çekersin, onun hesabını ver'' diye konuştu.

AK Parti'li milletvekilleri, Atıcı'nın konuşmasına, ''Çizmeyi çok aşıyorsunuz'', ''Terbiyesizlik etme'' diye tepki gösterdi.
    
''Bunların üstünde büyük bir otorite var''
   
MHP Grubu adına söz alan Antalya Milletvekili Tunca Toskay, aynı konuda 1993 ve 2012 yıllarında iki protokol bulunduğunu; ikinci protokolün, ilk protokoldeki bazı hükümleri değiştirdiğini belirtti. Toskay, aynı tarihlerde Kazakistan dahil 5 Türk Cumhuriyetine Antalya'da benzer araziler tahsis edildiğini ancak sadece Kazakistan'a tahsis edilen araziyle ilgili ikinci bir protokolün yapılması ihtiyacının ortaya çıktığını ifade etti.

Toskay, 2012'de yapılan protokoldeki hükümlerin, 1993 protokolünün amacından tamamen farklı olduğunu savunarak, ''Yeni protokolün, kamu yararı ilkesi gütmediğini, aksine özel ticari çıkarları koruduğu ve meşrulaştırdığına inanmaktayız. Burada, özel sektörün işlettiği turistik tesis var. Başlangıcından itibaren Türk mevzuatına aykırı olarak başlamış. Yeni protokolde, '2001'den 31 Aralık 2010 tarihine kadar buranın bedelsiz olarak kullandırılması...' geliyor. 67 bin metrekarelik arazi alınıyor, Maliye buna evet diyor, Turizm Bakanlığı sesini çıkartmıyor, bu mızrağı nasıl çuvala sokacağım formülünü de Dışişleri Bakanlığı ayarlıyor. Demek ki bu problemin çözülmesini isteyen bu üç bakanlığın da üstünde bir büyük otorite var'' görüşünü savundu.
    
''AK Parti'nin bununla ne ilgisi var''

    
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de tasarı üzerinde grubu adına yaptığı konuşmada, 1993'te Kazakistan'a 44 bin 370 mertekarelik orman arazisinin, dinlenme tesisi yapılması için tahsis edildiğini anımsattı.

Canikli, 1993-2001 yılları arasında protokolde belirtilen amacına uygun inşaat yapıldığını, ancak daha sonra beş yıldızlı otel olduğu tespit edilen inşaatın yapıldığını, 2001'de de inşaatın tamamlandığını söyledi. Canikli, ''Eğer buna göz yumulması yolsuzluksa, AK Parti 2001'e kadar bunun neresinde- Ayıp değil mi- AK Parti'nin, bununla uzaktan yakından ne ilgisi var- İnşaatın bittiği süreye kadar AK Parti kurulmamış. Arazi 44 binden 67 bine ne zaman çıktı- Antalya Defterdarlığı'nın 10 Mart 1998 tarihli yazısında, bu tarihte inşaatla ilgili ölçüm yapıldığı, arazinin 67 bin 250 metrekare olduğu belirtiliyor. 22 bin metrekarelik AK Parti döneminde ilave edildi dediniz, sözünüzü geri kalın ve özür dileyin. Hata ise hata bizim dönemde gerçekleşmiyor, beş yıldızlı otel, inşaatlar bizim dönemde yapılmıyor'' diye konuştu.

Soru cevap bölümünde muhalefet milletvekilleri eleştirilerini devam ettirirken, tartışmalar sürdü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tasarıyla ilgili farklı yorumlar yapıldığını, ancak hiçbir soru sorulmadığını söyledi.

''Yamuk insanları ayıklamak ne kadar görevimizse, dürüst çalışanları aynı şekilde ifadelendirmek görevimiz olması lazım'' diyen Yıldız, güçlerini şeffaflıktan aldıklarını belirtti.

Seviyesiz konuşmalar yapıldığını ifade eden Yıldız, ''Ben hakaret edenlere veballerini üzerine ilave ederek iade ediyorum. Dünya var, ahiret var. Uluorta geniş cümlelerle kimsenin konuşma hakkı olmaz'' dedi.

Tasarının görüşmelerine, verilen yemek arasından sonra devam edilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER