ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 18:56

Buldan: "Önemli olan bundan sonrası"


BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, terör örgütü PKK'nın geri çekilmesiyle birlikte, "Türkiye'de barış olacak" gibi bir havaya kapılmamak gerektiğini, asıl yapılması gerekenlerin bundan sonra başlayacağını söyledi.
     Buldan, AA muhabirinin sorusu üzerine, PKK'nın geri çekilme kararını "Tarihi bir gelişme, tarihi bir süreç" olarak niteledi.
     Türkiye açısından tarihi bir aşamadan geçildiğini, Kürtler açısından bir beklenti ve umudun olduğu bir sürecin yaşandığını belirten Buldan, "Çünkü yıllarca bu coğrafyada sürekli silahlar konuştu, insanlar yaşamını yitirdi, bir halk inkar edildi, görmezden gelindi. Ancak Kürtler açısından şunu ifade etmek gerekiyor ki bir halk artık muhatap olarak alındı" diye konuştu. Buldan, şunları söyledi:
     "Böylesi bir süreçten umutluyuz ve bunun bir barış sürecine evrilmesi bizim açımızdan önemli. Bir geri çekilme sürecinin takvimi açıklandı. Tabii ki geri çekilmeyle birlikte 'Türkiye'de barış olacak' gibi bir havaya kapılmamak gerekiyor. Asıl yapılması gerekenler bundan sonra başlıyor. Kürtler yıllarca verdiği mücadelenin, ödediği bedelin artık yeni bir aşamaya girdiği sürece tanıklık ediyor. Dolayısıyla geri çekilme sürecinin bitmesiyle birlikte aslında önemli bulduğumuz ve olması gereken bir süreç başlayacak. Bundan sonra Türkiye'de yaşayan bütün halkların, sadece Kürtlerin değil, dilini, kimliğini, kültürünü yasal ve anayasal güvence altına aldığı, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği, ana dilinde eğitim öğretim hakkını elde edebildiği bir sürece girilecek. Bunun mücadelesini hep beraber vermek durumundayız. Yoksa bir rehavete kapılıp 'geri çekilmeyle birlikte bu ülkede barış havası esiyor' diye bakmak, çok doğru değil. Bu sürecin önemli olduğunu ama bu süreçle birlikte yeni bir mücadele sürecinin başlaması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Hem bireysel olarak hem parti olarak bu süreçten umutluyuz."
     Yapılan açıklamalardan geri çekilme sürecinde aksi bir durumun yaşanacağını düşünmediğini belirten Buldan, "Hem Kandil'de hem İmralı'da yaptığımız görüşmeler, hem de devlet ve hükümet düzeyinde yapılan görüşmelerde herkesin çok hassas olduğunu ifade etmek isterim. Hassas olunması gereken bir süreç. Aynı zamanda samimi ve ciddi olunması gereken bir süreç. Eğer ciddiyet ve samimiyet bu süreçte ortaya konulursa, ben bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum ama önemli olan bu hassasiyeti görmek ve bu hassasiyet üzerinden bazı şeyleri geliştirmek" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER