ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 20:33

"Bugünlerde aynı tuzağı yeniden canlandırmak istiyorlar"

"Bugünlerde aynı tuzağı yeniden canlandırmak istiyorlar"

Birlik Vakfı ve Milli Türk Talebe Birliği'nin İstanbul'un fethi programında konuştu.


Başbakan Erdoğan, geçen yıl meydana gelen Gezi Parkı odaklı olaylara değinirken, "Bugünlerde aynı tuzağı yeniden canlandırmak istiyorlar. Türkiye'ye yeni ölümler, yeni acılar yaşatma heveslileri bir kez daha sahneye çıkmak istiyorlar" dedi.

Başbakan Erdoğan; "Fetih kavramının içini boşaltmak için asırlar boyunca sinsice mücadele verdiler" dedi.
İşte Başbakan'ın konuşmalarından satırbaşları:

İstanbul'un fethinin, büyük fethin 561'nci yıl dönümünü idrak ederken, Fatih Sultan Mehmet'i onun övülmüş ordusunu askerini hürmetle yad ediyor, mekanları inşallah cennet olsun diye dua ediyorum. Siz bizim iftihar vesilemizsiniz. Siz bizim gurur kaynağımızsınız. Sevgili gençler dün akşam Küçükçekmece'de Yahya Kemal Beyatlı gösteri merkezinde, oradaki gençlerimize de ifade ettim. Genç kardeşlerim fethin manasını çok iyi öğrenmek, fetih ruhunu çok iyi anlamak, Fatih Sultan Mehmet'in ufkunu vizyonunu özellikle de onun bizlere emanet bıraktığı fetih ruhunu çok iyi kavramak durumundayız.

Bizim millet olarak tarihimizle aramıza set çekmek istediler. İrtibatı koparmak istediler. Bizi kendi öz değerlerimize, öz kültürümüze kendi kavramlarımıza yabancılaştırmak istediler. Fetih kavramının içini boşaltmak için, asırlar boyunca sinsice mücadele verdiler. Burada bir kez daha hatırlatmak isterim, Fetih işgal değildir sevgili gençler. İlhak değildir, gasp etmek değildir. Zorla ele geçirmek değildir. Fetih açmaktır, fetih köhnemiş kilitleri açmış, pas tutmuş kapıları aramak, gönüllere giriş yapabilmektedir. Fetih zalime dur diyebilmek, zulme itiraz edebilmektir.

"FETİH DÖNÜŞÜMDÜR"

Fetih mazlumların elinden tutmak, yolda kalmışların, yoksulların yüreğine su serpebilmektir. Zulmün egemen olduğu o diyarlara hakkı taşımak adaleti taşımak, hoş görüyü taşımaktır. Unutmayın her yeni başlangıç bir fetihtir. Eskimiş olanı köhnemiş olanı işlevi kalmayanı geride bırakıp yeniye doğru yelken açmak bir fetihtir. Ülkesi için milleti için insanlık için yeni ve aydınlık kapılar aralamak bir fetihtir. Durmadan duraklamadan, rehavete kapılmadan, kalplerin paslanmasına izin vermeden sürekli ilerlemek bir fetihtir. Fetih asla ve asla başkalarının topraklarına göz dikmek, başkalarının topraklarını işgal etmek, içişlerine müdahale etmek değildir. Onun içindir ki Fatih'in Osmanlı'nın adaletini duyanlar, onu hissedenler, başımızda kardinal külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmeyi arzu ederiz diyerek Fatih'i çiçeklerle karşılamışlardır.

Fetih değişimdir, dönüşümdür. İşte siz bu ülkenin gençleri olarak , fetih ve fetih ruhunu çok iyi anlamak, asrın idrakine de bunu anlatmak zorundasınız. Dün söyledim, daha önceki Küçükçekmece'deki merkezin adını değiştirdik. Bundan önceki gelişimde dedim ki buranın adını Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi yapalım. Tabi fetih deyince aklıma da şu geldi. Kendi gök kubbemiz adlı eserinin içinde geçen orada Yahya Kemal şunu söylüyor

"Şu kopan fırtına Türk ordusudur Yarabbi
Senin uğrunda ölen ordu budur Yarabbi
Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın,
Galib et, çünkü bu son ordusudur İslam'ın"

Tarihinizden utanmayacaksınız, sırtınızı dönmeyeceksiniz. Unutmayın kökü olmayanın istikbali olmaz. Geçmişini bilmeyen geleceğini asla şekillendiremez. Bizim ecdadımız bizim dedelerimiz bin yıllar boyunca kutlu bir yürüyüşün bir medeniyet davasının kahraman neferleri oldular. Arkalarında her zaman adalet bıraktılar. Arkalarında hoş görü bıraktılar. İnsana sevgi, toprağa, bayrağa sevgi bıraktılar. Biz de ne diyoruz?

"ECDADIMIZ EŞSİZ BİR BİRİKİM BIRAKTI"

Bizim ecdadımız dünya bilimine sanatına devlet yönetimine yön verecek eşsiz bir birikim bıraktılar. İşte sizler bu mirası hem tanımak hem anlamak hem de o mirasa yeni eserler eklemek zorunda olan bir gençliksiniz. Ecdadımız Fatih gemileri karadan yürüttü, biz de Marmaray'ı denizin altından yürütüyoruz. Sizlerden rica ediyorum gençler, tarihinizi mutlaka ve mutlaka öğrenin. Sağlam kaynaklardan objektif kaynaklardan öğrenin. Türkiye içinde medeniyetimizin muhteşem eserlerini asla öksüz bırakmayın.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER