ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 23:47

Bugüne kadar bakanlık yapan 53 isim


Hasan Öymez - AK Parti iktidarında bugüne kadar 4 hükümet kuruldu ve 3 kez kabine revizyonu yaşandı. Bugüne kadar 53 isim bakanlık yaparken, son yapılan değişiklikle AK Parti iktidarlarında bakan olan isim sayısı 57 oldu.

AK Parti'nin kurduğu ilk hükümette ilk değişiklik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için yapıldı. Siirt'te yenilenen seçimlerin ardından Erdoğan milletvekili seçildi ve hükümette ilk revizyon yaşandı.

Başbakan Abdullah Gül, 14 Mart 2003'te görevi Erdoğan'a devredip Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanlığı görevini üstlendi. İlk revizyonda Yaşar Yakış ve İmdat Sütlüoğlu kabine dışı kaldı.

2 Haziran 2005'te yapılan ikinci revizyonda ise Güldal Akşit Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini Nimet Çubukçu'ya, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü de yerini Mehdi Eker'e bıraktı. Zeki Ergezen de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevini Faruk Nafiz Özak'a devretti.
    
En kapsamlı revizyon 2009'da yapıldı
    
22 Temmuz 2007 seçimlerinin ardından kurulan 60'ıncı Hükümet'te de bir önceki Hükümet'e göre önemli değişiklikler yaşandı. 2 Mayıs 2009'daki revizyonla 8 bakan kabine dışında kaldı, 7 bakanın görev yeri değişti.

Nazım Ekren, Said Yazıcıoğlu, Kürşad Tüzmen, Kemal Unakıtan, Hüseyin Çelik, Mehmet Ali Şahin ve Hilmi Güler bu revizyonda Bakanlar Kurulu'ndan ayrılan isimler oldu. Ocak 2009'da Egemen Bağış Başmüzakereci ve Devlet Bakanı sıfatıyla Bakanlar Kurulu'na katıldı.

12 Haziran 2011 seçimlerinin ardından 6 Temmuz 2011'de kurulan 61. Hükümet'te, aralarında Bekir Bozdağ, Fatma Şahin, İdris Naim Şahin, Erdoğan Bayraktar, İsmet Yılmaz ve Suat Kılıç ilk kez görev alırken, 19 eski bakan yerini korudu.

AK Parti Hükümetlerinde Meclis dışından Hükümet üyesi olan tek isim ise Ahmet Davutoğlu oldu. Davutoğlu, bakan olduktan yaklaşık 2 yıl sonra yapılan 2011 seçimlerinde milletvekili seçildi. Beşir Atalay, Ali Babacan, Recep Akdağ ve Binali Yıldırım tüm hükümetlerde görev yaptı. Son değişiklikle Akdağ, bakanlık görevinden ayrıldı.

Ali Babacan ve Beşir Atalay, kabine içinde görev değişikliği yaşarken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise Seçim Kanunu'ndan kaynaklı olarak seçim süreçlerindeki zorunlu ayrılığın dışında görevine devam etti.
    
Bugüne kadar bakanlık yapan 53 isim
    
19 Kasım 2002'den bu yana devam eden AK Parti iktidarında bugüne kadar Bakanlık yapan isimler şöyle:

''Abdullah Gül, Abdullatif Şener, Abdulkadir Aksu, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Ali Coşkun, Atilla Koç, Bekir Bozdağ, Beşir Atalay, Binali Yıldırım, Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Cevdet Yılmaz, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar, Erkan Mumcu, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Yalçınbayır, Fatma Şahin, Faruk Çelik, Faruk Nafiz Özak, Güldal Akşit, İdris Naim Şahin, İmdat Sütlüoğlu, İsmet Yılmaz, Hayati Yazıcı, Hilmi Güler, Hüseyin Çelik, Kürşad Tüzmen, Kemal Unakıtan, Mehmet Şişmek, Mehdi Eker, Mehmet Aydın, Mehmet Ali Şahin, Murat Başesgioğlu, Mustafa Demir, Nazım Ekren, Nihat Ergün, Nimet Çubukçu (Baş), Osman Pepe, Ömer Dinçer, Recep Akdağ, Sadullah Ergin, Said Yazıcıoğlu, Sami Güçlü, Selma Aliye Kavaf, Suat Kılıç, Taner Yıldız, Vecdi Gönül, Veysel Eroğlu, Yaşar Yakış, Zafer Çağlayan ve Zeki Ergezen.''

Bu arada Seçim Kanunu'ndaki hükümler sebebiyle seçim sürecinde İçişleri, Adalet ve Ulaştırma bakanlıklarına Fahri Kasırga, Ahmet Kahraman, Osman Güneş ve Mehmet Habip Soluk geçici olarak atanan isimler oldu.

AK Parti iktidarları boyunca bakanlık yapanların sayısı bugün göreve getirilen Ömer Çelik, Nabi Avcı, Muammer Güler ve Mehmet Müezzinoğlu ile 57'ye çıktı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER