ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 18:21

"Bu ülkede hiç kimse halka kastedemez"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hiç kimse endişe duymasın. Herkes şunu bilsin; Türkiye Cumhuriyeti'nde Cumhuriyet Halk Partisi olduğu sürece bu ülkede hiç kimse halka kastedemez" dedi.
Partisinin, Gökdere Meydanı'nda düzenlenen mitinginde konuşan Kılıçdaroğlu, halkın onayıyla başbakan olacağına inandığını söyledi.
Beraber, yiğitçe, hiç kimseye ihtiyaç duymadan, özgür iradeyle yeni bir Türkiye'yi ayağa kaldıracaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, miting alanında çok sayıda genç bulunduğuna dikkati çekerek, geleceğe dair umutlarının onlar olduğunu bildirdi.
Ülkenin kötü yönetildiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Hırsızların iş başında olduğunu biliyoruz ama hiç kimse endişe duymasın. Herkes şunu bilsin; Türkiye Cumhuriyeti'nde Cumhuriyet Halk Partisi olduğu sürece bu ülkede hiç kimse halka kastedemez" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, dün partisinin Çanakkale'deki mitingine çok sayıda kadın ve gencin katıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Onlara şunu söyledim; Çanakkale, bağımsızlığımızın ilk mührüdür. Dedelerimiz orada kucak kucağa yatıyor. Çanakkale, özgürlüğün ve barışın kentidir. Unutmayın, söylediğim gibi dedelerimiz bize güzel, özgür, bağımsız bir Türkiye bıraktı. Biz çocuklarımıza, onların bize bıraktığından çok daha güzel bir Türkiye bırakmak zorundayız. Onlara karşı sorumluluğumuz var. Buradan Adalet ve Kalkınma Partisine oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma seslenmek istiyorum; sizler üç kez AKP'yi iktidara taşıdınız. Niçin? 'Biz yolsuzlukla yoksullukla yasaklarla mücadele edeceğiz' dediler. 'Buyurun edin' dediler. Bugün şapka düştü, kel göründü. Kimin hırsız, kimin namuslu olduğu çıktı ortaya. İktidarı şu anda hırsızlar yönetiyor. Açıkça söylüyorum, Recep Tayyip Erdoğan artık bu ülkede başbakanlık koltuğunda oturamaz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenden, yalan söyleyenden başbakan olmaz ve en önemlisi hırsızdan asla başbakan olmaz."
- "Adresinizi değiştirin"
AK Parti'li seçmenlerden, tercihlerini değiştirmesini isteyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Bu ülkenin en az yarısı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık koltuğunda bir şaibeli insanın oturduğunu kabul ediyor artık. Sadece Türkiye değil, bütün dünya Türkiye Cumhuriyeti'ni soyan bir kişinin, devletin koltuğunda oturduğunu açıkça kabul ediyor ve bunu bir rezalet olarak bütün dünyaya duyuruyorlar. Buradan, iyi niyetle, kul hakkı yemeyen bir iktidar diye düşünüp gerçekten de yolsuzlukla mücadele edecekler diye iktidara taşıyan AKP'li yurttaşlara sesleniyorum; şimdi eğer siz gerçekten bu ülkede namuslu bir siyaset istiyorsanız, bu ülkede her kuruşun hesabını vatandaşa vermeyi namuslu görev kabul eden bir siyaset istiyorsanız, hırsızlık yapmayacak olan bir başbakan istiyorsanız, hesap vermeyi namuslu bir görev kabul edip aynı zamanda yurttaş için çalışan, onun cebi para görsün diye mücadele eden bir başbakan istiyorsanız, adresinizi değiştirin. Adres, hırsızların adresi değil, adres, Cumhuriyet Halk Partisidir artık."
Kılıçdaroğlu, temiz, halka hesap veren bir siyaset anlayışı getireceklerini anlattı.
AK Parti'ye oy veren seçmenlere seslenen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
"17 lira çalan küçücük çocuğumuzu 17 ay hapse attılar. Milyonları, trilyonları çalanlar aranızda geziyor. Ceplerinize dikkat edin, eğer cebinizde bir el olursa bilin ki o el, baş çalanın elidir. Vicdanınız el veriyorsa 17 lira çaldı diye 17 ay hapse atılıyorsa bir çocuğumuz, devletin milyonlarını, trilyonlarını çalanlar daha dün serbest bırakılıyorsa ve aramızda geziyorsa ve bu utanmaz adamlar hala din, iman edebiyatı yapıyorsa hala bunların arkasından gidecek misiniz? O zaman şunu yapacağız; temiz, halka hesap veren siyaseti getireceğiz. Siyaset, zenginleşme aracı değildir, halka hizmet etme aracıdır. Halka hizmet, Hakk'a hizmettir. Siyasete gireceksin, cebin dolarlarla dolacak. Ben merak ediyorum; ya devlet sana iki tane uçak aldı, altına kırmızı plakalı araba çekti, keyfin yerinde, nereye gitsen karşılanıyorsun, başbakan olarak itibar görüyorsun. Allah aşkına bir villa aldın, iki villa aldın, üç villa aldın, yetmedi. Eyvallah diyelim. Ya bir başbakanın evinde 1 milyar dolar nakit, keş para çıkar mı Allah aşkına?"
- Miting öncesi katılımcılara ses kaydı dinletilmesi
Kılıçdaroğlu, miting alanında toplanan vatandaşlara, konuşmasından önce, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ileri sürülen ses kaydının dinletildiğini belirtti.
Bu kaydı dinletenlerin yanına gelen kişilerin, yayının kesilmesini istediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Kim gönderiyor? Baş çalan gönderiyor oraya, hırsızlığım ortaya çıkmasın diye. Meydan meydan, köy köy gezeceğim, kul hakkı yiyenlerden hesap soracağım. Onlar sanıyorlar ki iki tane polis gönderecekler, biz de korkacağız. Sen gelsen, senin yedi sülalen gelse korkmayacağız. Ben hayatımda hırsızlık gördüm ama aile boyu hırsızlık hiç görmedim, emin olun" diye konuştu.
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER