SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2014 Çarşamba 17:38

Bu sınır gerilim değil komşuluk, dostluk sınırıdır

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/--1494684-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/--1494684-622x360.jpg
Bu sınır gerilim değil komşuluk, dostluk sınırıdır

Pazarkule Sınır Kapısı'nı ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, "Bu sınır bir gerilim sınırı değil, bir komşuluk, dostluk sınırıdır" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Edirne'ye 5 kilometre uzaklıktaki Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınır olan Pazarkule Sınır Kapısı'nı ziyaret etti.

Başbakan Davutoğlu'na ziyaretinde eşi Sare Davutoğlu'nun yanı sıra İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile öteki ilgililer eşlik etti.

Davutoğlu'nu, Tuğgeneral Hidayet Arı ve beraberindeki askeri yetkililer karşıladı. Erlerden Burak Köşk, tekmil vererek Başbakan Davutoğlu'na "Hoşgeldiniz" dedi. 

İlk olarak Türk Tugayı'nı ziyaret eden Davutoğlu daha sonra sınırın Yunanistan kapısına geçti. Sınır kapısının Yunanistan bölümünde görev yapan Yunan askerler, Davutoğlu'na Kavala kurabiyesi ikram etti, plaket sundu. Davutoğlu da bu hediyelere çini işlemeli porselen tabak ve çiçeklerle karşılık verdi. 

Davutoğlu, burada Yunanistan Başbakan'ı Antonis Samaras'la da telefon görüşmesi yaptı. İngilizce görüşmede Yunan halkının yeni yıllarını tebrik eden Başbakan Davutoğlu, "Burada sizin ve bizim generaller arasında çok güzel bir dostluk var. Bütün Yunan dostlarımızın yeni yıllarını tebrik ederim. Eşim de yanımda. O da size ve eşinize en iyi dileklerini iletiyor" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Davutoğlu, burada basın mensuplarına ve askerlere hitaben yaptığı konuşmada, Pazarkule Sınır Kapısı'nda bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu ayın başında değerli dostum Samaras'ın misafiriydim. Şimdi de burada Yunanlı dostlarımızın, Yunanlı komutanların, polis müdürlerinin, gümrük müdürlerinin misafiri oldum. Her iki ülke komutanlarıyla oluşturduğumuz bu tablo, iki ülke arasındaki barışın, komşuluğun, dostluğun güzel bir nişanesidir. Bu tabloyu bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız. Bu sınır bir gerilim sınırı değil, bir komşuluk, dostluk sınırıdır. Ülkeleri birbirinden ayıran bir duvar değil, ülkeleri ve halkları birbirine bağlayan kapılardır. Biraz önce Sayın Samaras ile bu tam da noktadan görüşmek büyük mutluluktu. Ben de bir kez bu sınırdan bütün Yunan halkına, Başbakan Sayın Samaras'a iyi yıllar diliyorum, Cristmastlarını kutluyorum. Bundan sonra da Edirne'ye geldiğimde hep bu güzel tabloyu oluşturmaya kararlıyım."

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da sınırın diğer tarafında doğup, burada Sağlık Bakanı olduğunu hatırlatan Davutoğlu, misafirperverlikleri dolayısıyla Yunan yetkililere teşekkür etti.

Yunan yetkililer adına Tuğgeneral Makris Yuhannis, 2015 yılının, barış, çok daha dostane ilişkilerle geçen bir yıl olmasını dilerken, "Yeni görevinizde size sonsuz başarılar diliyorum. Sizlere başarılar temenni ediyorum" dedi.

Davutoğlu, askerlerle sohbet etti

Başbakan Davutoğlu, sınırın Yunan tarafındaki askerleri ziyaretinin ardından yeniden Türk Tugayı'na gelerek, askerlerle bir süre sohbet etti. 

Davutoğlu, Niğdeli er Burak Köşk'ün önce nişanlısını, telefona çıkmayınca da Ağrı'daki babası Ahmet Köşk'ü aradı. Burak Köşk'e, "Sen aramıyor musun nişanlını? Sen aradığında telefonu hep açık olacak" şeklinde espri yapan Davutoğlu, muhasebe bölümü mezunu Köşk'e, "En güzel muhasebe evlilikte muhabbet muhasebesidir" diyerek öğüt verdi. 

Daha sonra Köşk'ün babası ile telefonda konuşan Davutoğlu, "Ben Burak'ın yanındayım. Kim olduğumu tahmin edebilir misiniz?" diye sorduktan sonra, "Sınırı ziyaret etmiştim. Burak gayet başı dik, vakur bir şekilde nöbet tutuyor. Nişanlısını aramak istedik ancak cevap alamadık" dedi. Burak Köşk'ün babasına "Düğün ne zaman?" diye soran "Nişanlısı yok yavuklusu var" yanıtını alınca Davutoğlu, "Nişan ile düğünü bir arada yapın. Nasipse biz de geliriz" diye konuştu. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, diğer nöbet kulübesinde görev yapan er Ali Taşar'la da sohbet etti. Davutoğlu, Ali Taşar'ın da Islahiye'de yaşayan babası Ahmet Taşar ile de telefonla görüştü. Babasına, "Gelini bulun yardım bizden. İnşallah düğüne de geliriz" diyen Davutoğlu, Ali Taşar için annesinin kız baktığını da öğrendi.

Askerleri tebrik eden Davutoğlu, daha sonra buradan ayrıldı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha sonra Karağaç'taki bir kahvehaneyi ziyaret etti. Burada alkışlarla karşılanan Davutoğlu, vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Atatürk de 84 yıl önce bugün gelmişti

SONRAKİ HABER

CHP'nin paralel yapıyla hiçbir ilişkisi yoktur

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.