ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 18:19

Bu işi de Abdullah Öcalan'a bağladılar


HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Türkiye'de yeni bir siyasi anlayışa ihtiyaç bulunduğunu, iktidar ve muhalefet partilerinin süresinin dolduğunu söyledi.
Tuncel, HDP İzmir İl Başkanlığı'nın Konak Meydanı'nda partililere yaptığı konuşmada, halkın ciddi anlamda Ankara merkezli siyasete dur demeye başladığını belirtti. HDP olarak halktan bu mesajı aldıklarını kaydeden Tuncel, şimdi bu mesajın gereğini yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti. HDP'yi bu anlayış çerçevesinde kurduklarını dile getiren Tuncel, çok kısa süre içerisinde örgütlenerek 57 il ve 600'den fazla ilçede seçime gireceklerini vurguladı. Tuncel, "Türkiye'de yeni bir siyasi anlayışa ihtiyaç var. İktidar ve muhalefet partilerinin süresi doldu. 30 Mart'ta yapılacak olan sadece bir yerel seçim değildir, bir genel seçim gibidir" dedi.
30 Mart yapılacak yerel seçimlerin aynı zamanda hesap sorma seçimleri olduğunu söyleyen Tuncel, AK Parti'nin sadece kendisini düşündüğünü, anamuhalefet partisinin de ciddi bir politika ortaya koyamadığını öne sürerek, "Türkiye'yi rant alanına çevirdiler. Halkın kaynaklarını halkın kullanması gerekiyor. Bu seçimde AK Parti'yi iktidardan indireceğiz" diye konuştu.
Çözüm sürecine de değinen Tuncel, "Sayın Başbakan, 'Son 1 yıldır cenazeler gelmiyor' diyerek övünüyor. 1 yıldır cenazeler gelmiyorsa senin sayende değil, Abdullah Öcalan'ın başlattığı çözüm süreci sayesindedir" görüşünü savundu.
İzmir'in Urla ilçesinde pazar günü HDP'nin seçim bürosu açılışı sırasında yaşanan gerginliğe de değinen Tuncel, "Urla'daki saldırı yürüyüşümüzün engellenmesine yöneliktir. Bu saldırıların Urla halkı ile bir ilgisi olmadığını biliyoruz. Orada organize bir grup var. Kürt hareketini engellemek istiyorlar" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER