ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 13:44

"Bu eşkıyalık olur''


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Silivri Cezaevi önünde yaşanan olayları değerlendirirken, ''Hiç kimse mahkemeleri basmaya, Türkiye'nin hukuk düzenini sabote etmeye kalkmamalıdır. Bu eşkıyalık olur'' dedi.
     Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin, ''Ergenekon'' davasının görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi önündeki olaylara ilişkin sorularını yanıtladı.
     Yaşananların çok açık bir şekilde Anayasa'nın ve yasaların ihlali olduğunu belirten Bozdağ, ''Çünkü yargı görevini etkilemek, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek, mahkemeyi görev yapamaz hale getirmek gibi sonuçlar doğuran, çok açık bir yargı baskını gibi'' diye konuştu.
     Bunun kabul edilemez bir durum olduğunu kaydeden Bozdağ, şunları söyledi:
     ''Mahkemeler bağımsızdır. Millet adına yargılama yapar. Yargılama sonucunu beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Beğenmezseniz Yargıtay yolu açıktır. Orada düzeltilir ya da onanır. Bütün yollar açıktır. Savunma hakkı kutsaldır. Zaten onun gerekleri yapılıyor.
     Ama görülen o ki CHP'lilerin mahkemeyi tehdit ederek, mahkemede görev yapan hakim ve savcıları tehdit ederek, hatta onların ailelerine varacak şekilde imalı imasız cümleler kurarak, mahkeme üzerinde baskı kurmaya çalıştıkları çok açıktır. Kabul edilemez bir durum. O zaman herkes sokağa çıkacak, bir yargılama yapıldığı zaman mahkemeyi tehdit edecek, hakimi ve savcıyı tehdit edecek, sonra istediği karar çıktı mı 'Ankara'da hakimler var' diyecek, istemediği karar çıktığı zaman 'Bu, iktidarın mahkemesi' diyecek. Bu fevkalade sorunlu bir yaklaşımdır. Hukuk devleti ile bağdaşmayan, kabul edilemez bir yaklaşımdır. Olur mu öyle şey- Burası dağ başı değil.
     Mahkemeler basılamaz, görev yapan hakim ve savcılar tehdit edilemez. Burası hukuk devletidir. CHP de buna riayet etmelidir. CHP'nin grup salonları adeta mahkeme hakimlerinin, savcılarının sanık olduğu bir yargılamaya dönüyor. Anayasa 138 nerede kalıyor- Ayaklar altına alınıp çiğneniyor. Bu hükmün açıklığı ortadayken hakimlere, savcılara tehdit, ailelerine dönük tehdit, hakaret ve iftiralar yapılıyor. Olacak iş değil. Hani hiç kimse hakim ve savcılara emir ve talimat veremezdi- Ama CHP bunu tanımıyor. Hiç kimse mahkemeleri basmaya, Türkiye'nin hukuk düzenini sabote etmeye kalkmamalıdır. Bu eşkıyalık olur, buna kimse müsaade etmez. Herkes hukuka uyacak. Türkiye'de 76 milyon insan var. Bunların içinde oradakiler gibi düşünmeyen milyonlarca insan var.''
     Güvenlik güçlerinin müdahalesine ilişkin soruyu da yanıtlayan Bozdağ, polis ve askerin, yargının bağımsılığına yönelik müdahaleleri engellemekle görevli olduğunu, bu nedenle Silivri Cezaevi önünde de görevlerini yaptıklarını, görevlerini yapan insanları suçlamanın yanlış olduğunu kaydetti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER