ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 13:16

BST Bakanı Fikri Işık:

BST Bakanı Fikri Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık "Tutukluluğun hükme dönüşmesi, Türkiye'nin en önemli handikaplarından biriydi" dedi.Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbuğ'un tahliyesini olumlu adım değerlendirdiğini belirterek, önem taşıyan şeyin özgürlük olduğunu söyledi.

Bireyin ispat edilene kadar suçsuz olduğuna dikkati çeken Işık, "Tutukluluğun hükme dönüşmesi, Türkiye'nin en önemli handikaplarından biriydi. Anayasa Mahkemesi, bu konuda önemli kararlar vermeye başladı. Bu, Türkiye'nin hem içindeki sorununu çözmesi hem de uluslararası imajı açısından son derece önemli noktaya geldi" ifadesini kullandı.
Işık, tahliyeyi şöyle değerlendirdi:

"Bugün İlker Başbuğ'un, daha önce Mustafa Balbay'ın ve diğer milletvekillerinin serbest kalması, tutuklamaya en fazla 5 yıllık sınır getirilmesi, TBMM'nin attığı adım ve 2010'da AK Parti'nin diğer Meclisteki tüm partilerin karşı çıkmasına rağmen, referanduma giden pakette yaptığı değişikliğin sonucudur. Referandumda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı verilmemiş olsaydı, bugün bu sevindirici gelişmelerin hiçbirisini yaşamazdık.

O açıdan Türkiye'de atılan her demokratik adımı, 'ben demokrasiye inanıyorum ve saygı duyuyorum' diyen herkesin desteklemesini bekleriz."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER