ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 19:23

Bozdağ'dan dinleme açıklaması

Bozdağdan dinleme açıklaması


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’de insanların hukuk dışı dinlenme özgürlüklerinin olmadığını belirterek, suç işleme ve kanunları çiğneme noktasında bir özgürlüğün olmadığını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine bağlı Umutlu beldesinde partisinin seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı. Bozdağ, burada yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın dinlemelerle ilgili 'internete ses kayıtlarını sızdıranların tespit edildiği' açıklamasının sorulması üzerine Bozdağ, "Hukukun dışına çıkanlar kim olursa olsun elbette hukuk onlara hukukun kim olduğunu mutlaka bir gün gösterir. Bunu hepimizin bilmesi lazım. Birtakım suçlar, yasaların bir suç olarak belirlediği suçlar işlenirse onlarla ilgili yasal takibatlar yetkili ve görevli olanlar tarafından elbette yapılır. Ceza kanunumuzda ve diğer kanunlarla alakalı, bunların karşılığı neyse ona göre yargılamalar sonucunda birtakım kararlar mutlaka verilir. Şu anda Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, bakanlarımızın, devlet görevi yapan ve devletin pek çok mahrem bilgisine sahip olan ve bunları konuşan insanların dinlenmiş olması fevkalade önemli bir durumdur ve bunun hukuk dışı yol ve yöntemle dinlenmiş olması da bizim hukukumuzdaki karşılığı vardır, bunlar suçtur. Bu suçlarla ilgili elbette yasal çerçevede yapılması gerekenler neyse, bunları yapması gerekenler, o çerçevede gerekli, adli yönde, suçtur, bu suçlarla ilgili elbette hukuksal çerçevede yapılması gerekenler neyse bunları yapması gerekenler o çerçevede gerekli adli tahkikatlar mutlaka yapılır." dedi.

İnsanları hukuk dışı dinleme özgürlüğü olmadığını düşündüğünü ifade eden Bozdağ, "Suç işleme ve kanunları çiğneme noktasında da bir özgürlük yok. Böyle bir şey olmuş olsaydı suçlulara ilişkin düzenlemeler, cezalara ilişkin düzenlemeler olmazdı. Suç olan bir fiili işleyen varsa bunlarla ilgili gerekli yaptırımlar mutlaka uygulanır. Hem bu dinlemeleri hukuk dışı yapanlarla ilgili hem de devletin içerisindeki yasaların verdiği yetki ve görevleri hukukun dışına çıkarak devlete rağmen başka birtakım saiklerle, kim veya kimler kullandıysa elbette bunlarla ilgili de gerekli adli işlemlerin yapılması hukukumuzun bir gereğidir." ifadesini kullandı.

Soruşturmaların gizli yapıldığını ve kendilerinin bilme şansının olmadığını kaydeden Bozdağ, şunları söyledi: "Bu konular, Başbakanımızın açıklamaları, değerlendirmeleri, başkalarının açıklamaları, gazetelerde yazılanlar çizilenler esasında bu konuda bir noktada Cumhuriyet savcılarına bir şikayet anlamı taşır. Onun için de tabi bunlarla ilgili bir iş veya işlemler yapacak olan Cumhuriyet savcılarıdır. Yargı görevi yapanlardır. Onlar tabi yasalar çerçevesinde yasaların verdiği yetki ve görevler çerçevesinde bu konularda taktir hakları vardır. Bu taktir çerçevesinde yapılacaktır. İdari bakımdan, örneğin emniyette veya yargı içerisinde görev yapanlar içerisinde veya başka kamuda görev yapanlarla ilgili birtakım sıkıntılar varsa, bu alanda hukukun dışına çıkmalar varsa onlarla ilgili zaten idari tahkikatlar başlatıldı. Biliyorsunuz hem İçişleri Bakanlığında hem de diğer bakanlıklarda kamuya ait diğer yerlerde hukukun dışına çıkan ve hukuku çiğneyen yasaların suç olarak belirlediği fiilleri işleyenlerle ilgili, ayrıca bu idari tahkikatlarla ilgili ve bunların sonunda çıkacak durumlarda tabi lüzumu mahkeme kararına dönüşebilir, dönüşmeyebilir. Bunların tamamı bu tahkikatlar sonunda sürecektir. Ayrca bir adli tahkikat var mı, şu anda ben bilemiyorum. Çünkü bu varsa soruşturmalar gizli olduğu için bizim bilgi sahibi olmamız mümkün değildir. Adli tahkikat başlatılmışsa onun sonuçları, soruşturmanın gizliliği nedeni ile bizim bilme imkanımız yok. Ama ilerde buna ilişkin bir açıklama yapılır veya var yok diye bir değerlendirme yapılırsa o zaman öğreneceğiz."
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER