ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Ocak 2014 Pazartesi 08:43

Bozdağ: Yüce Divan'a çıkmaktan çekincem yoktur


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, veremeyecekleri hiçbir hesaplarının olmadığını belirterek Yüce Divan'a çıkmaktan da çekincesinin olmadığını söyledi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifinin Adalet Komisyonu'nda üçüncü gün görüşmeleri başladı. Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya yönetiminde bugün kanun teklifinin maddeleri üzerinde müzakereler başladı. Teklifin 6. maddesi üzerinde görüşmelerde, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da komisyonda hazır bulunuyor.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal'ın Yüce Divan'da yargılanacaklarına yönelik sözlerine cevap veren Bozdağ, zaman zaman bazı milletvekillerinin yüce divan değerlendirmeleri yaptığını hatırlattı. Bozdağ, şöyle devam etti: "Bunları üzüntüyle karşıladım. Biz yasama faaliyeti yapıyoruz. Yasama yetkisi Türk milleti adına TBMM'ye aittir. Anayasa 87 gayet açık. Kanun koyma mevcut kanunları değiştirmekte TBMM'nin görevleri arasında. Şu anda devam eden teklifin görüşmesi yasama yetkisi çerçevesinde TBMM'nin görevleri çerçevesinde yapılan bir düzenlemedir. Ben Türkiye'nin tarihinde Mecliste çıkarılmış kanundan dolayı Yüce Divan'da yargılanmış birini hatırlamıyorum. Bilenler varsa bana hatırlatırlarsa sevinirim. Biz doğru bir iş yapıyoruz. Doğru işleri de her yerde savunuruz. Eğer bir gün bizi gelip Yüce Divanda yargılama gibi birileri bir şey yaparsa ona da açığız. Ondanda hiç korkumuz çekincemiz yok. Her mahkemenin huzuruna çıkar, yaptığımız işlerin hesabını çok rahat veririz. Bekir Bozdağ'ın hem halka, hem Allah'a hem de mahkemelere veremeyecek hamdolsun hiçbir hesabım yoktur. Bundan sonrada gönül rahatlığında herkese her isteyene hesabımı veririm bunun da herkesin bilmesini arzu ederim. Yüce Divana çıkmaktan çekincemin olmadığını bilinmesini isterim."

MHP Genel Başkan Yardımcısı Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk ise Bozdağ'ın referandum öncesi HSYK değişikliğiyle ilgili sözlerini hatırlatarak "Şu HSYK ne yapmış da bir söyleseniz de biz de öğrensek" diye konuştu. Bunun üzerine Bozdağ da "Referandum öncesi söylediğim sözler, benim inanarak söylediğim sözlerdir" karşılığını verdi.

Madde 6- 4954 sayılı Türkiye Adalet Akademisi Kanununun "Kuruluş" başlıklı 4'üncü maddesine göre, Türkiye Adalet Akademisi, kamu tüzel kişiliğine sahip, bilimsel, idari ve mali özerkliği olan bir Kurumdur. Anılan Kanunun "Görev" başlıklı 5'inci maddesinde ise adli ve idari yargı hakim ve savcılarının meslek öncesi ve meslek içi eğitiminin, Türkiye Adalet Akademisi tarafından yapılacağı açıkça hüküm altına alınmıştır. Kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması için hakim ve savcılara yönelik eğitim faaliyetlerinin tek elden planlanması ve yürütülmesi amacıyla bu değişiklik yapılıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER