ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 13:11

Bozdağ: "Yalandan öte vallahi iftira, billahi iftira"


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından TÜİK'e 26 ilde yaptırılan Türkiye'de Dinî Hayat Anketi İzmir'e has gibi gösterilerek kara propaganda yapıldığını söyledi. Bu propagandaların ardında da hizmet üretemeyen CHP’li belediyeler olduğunu iddia eden Bozdağ, “Yahu yalan, yalandan öte vallahi iftira, billahi iftira. 26 ilde yapılan bir anket, 'Sadece İzmir'de yapılıyor.' diye kara propaganda yapıyorlar. Bunun ana nedeni, belediyecilik hizmeti yapılamayınca toplumu kutuplaştırmak, karşı karşıya getirmek için bir kampanya yapılıyor. AK Parti'ye karşı hemen her şeyin altında bir şey arayarak, her konuyu çarpıtarak, başkalaştırarak iftira olarak gündeme getirip milletimizle, İzmirlilerle partimizin kurduğu gönül köprülerini yıkmak istiyorlar. İzmirlilerin bu gönül köprülerinin yıkılmasına izin vermeyeceğine inanıyorum, çünkü İzmirliler kendileriyle gönül köprüsü kuranları çok iyi bilecek nitelikte değerli insanlardır.” dedi.

'YURT GAZETESİ CHP'NİN YAN ORGANI'

İzmir programı kapsamında Vali Cahit Kıraç'ı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Son olarak Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, İzmir ziyaretindeki, "İrfan eksikliği" ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Bozdağ, Görmez’in sözlerinin çarpıtıldığını kaydetti. Bu durumun bilerek yapıldığını öne sürerek, şunları kaydetti: "Bunun örneklerini zaman zaman görüyoruz. En son geçenlerde Yurt Gazetesi afiş koydu. Haberi verirken de, 'Müftüyle İzmir onurlandı.' diye geçmiş. Basın mensupları da biliyor ki her yıl nisan ayında Kutlu Doğum Haftası kutlanır. Diyanet İşleri Başkanlığı bir tema belirler, afişler asar, tüm il ve ilçe müftülükleri halka duyurmak için asarlar. Bu seneki tema, 'Hz. Peygamber ve İnsanlık Onuru.' olarak belirlendi. Peygamberimiz'in insanlığa neler kattığının anlatıldığı bir hafta. Bakın bütün Türkiye'de anlatılan bir afiş, Yurt Gazetesi aldı bunu, 'Müftü İzmir'i onurlandırdı.' diye verdi. Eskiler bilir, müftünün keçisi çalınmış ama gazetelerde, 'Müftü keçi çalmış.' diye çıkmış. Bunun bir örneğidir bu. Tamamıyla İzmir'deki kardeşlerimizin AK Parti hükümetine karşı besledikleri muhabbeti azaltmak için uydurma kampanyasının ürünüdür. Peygamberimiz'i övmek ve ona olan muhabbeti dile getirmek için asılan bir afiş, İzmir'de sanki İzmirli kardeşlerimizi rencide eden bir iş gibi yansıtılmak istendi. Yurt Gazetesi'nin CHP'nin yan organı olduğunu özellikle bilmenizi isterim. Onu yayınlayanları sizler tanıyorsunuz."

'KENAN IŞIK’A YAPILANLARI KINIYORUM'

Belçika’da sorgulanan sanatçı Kenan Işık'ın yaşadığı mağduriyetin sorulması üzerine ise Bekir Bozdağ, Türk pasaportuna 70'ten fazla ülkede vizesiz giriş serbestliği getirildiğini hatırlattı. Işık’ın başına gelenlere üzüldüğünü belirterek, “Sayın Işık'ın başına gelen de bunlardan birisi. Bu uygulamayı buradan bir kez daha kınıyorum. Bazen memurların münferit uygulamasından, bazen ülkelerin tutumundan kaynaklanan hadiseler oluyor ama bunlar, Türkiye'nin geldiği noktayı örtmeye yetmez. Türkiye artık güçlü bir ülkedir ve buna muadil muamele görecektir.” şeklinde konuştu.

'BATI TRAKYA'DA YAŞAYANLAR SADECE MÜSLÜMAN DEĞİL, AYNI ZAMANDA TÜRK'TÜR'

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Bulgaristan'daki seçimlerle, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Lideri Lütvi Mestan'ın Türkçe konuştuğu için para cezasına çarptırılmasıyla ilgili soruya ise şöyle cevap verdi: “Türk kelimesi kullanıldığı için yasaklamalar var. Konu AİHM'ye kadar gitti. Mahkeme, Yunanistan hükümetini haksız görmesine rağmen karar maalesef bugüne kadar uygulanmadı. Batı Trakya'da yaşayanlar sadece Müslüman değil, aynı zamanda Türk'tür. Onlar Türk kelimesinin kullanılmasından rahatsız. Yunan hükümeti Türk kelimesini kullanmıyor diye Batı Trakya'da yaşayanlar Türklükten mi çıkıyor? Onlar bugüne kadar orada Müslüman Türk olarak var oldukları gibi kıyamete kadar bu şekilde varlıklarını koruyacaktır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER