ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 17:49

Bozdağ, Somali Cumhurbaşkanı ile görüştü


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye'nin Somali'ye yaptığı yardım ve yatırımların Somali ve Afrika'da Türkiye'ye bakışı değiştirdiğini belirterek, ''Bugün Afrika'da Somali dahil her yerde Türkiye'ye ve Türk milletine dönük büyük bir muhabbet var. Bunu ihracat rakamlarında da görebilirsiniz'' dedi.
    
Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile bir araya geldi.
    
Görüşmenin ardından açıklama yapan Bozdağ, heyetle Türkiye'nin Somali'ye yardımlarını ve bundan sonra yapılabilecek işlerle ilgili konular üzerinde durduklarını söyledi. Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında Somali'ye yaptığı ziyaretle birlikte Somali'nin içinde bulunduğu durumun tüm dünya tarafından görüldüğünü hatırlattı.
    
Başbakan Erdoğan'ın ziyareti sonrası dönemde Türkiye'den Somali'ye yardımların başladığını anlatan Bozdağ, Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı, AFAD ve TİKA gibi kuruluşlarla sivil toplum örgütlerinin de Somali'de neler yapılabileceği konusunda çalışmalar yürüttüklerini ve adımlar attıklarını kaydetti.
    
     Somali için milat
    
 Bozdağ, ''Şu an itibarıyla Türkiye, büyük bir kalkınma hamlesini Somali'de adeta başlatmış durumda. Gerek şu anki Cumhurbaşkanı gerekse önceki Cumhurbaşkanı Türkiye'nin Somali'ye gelişini Somali için 'milat' olarak değerlendiriyorlar. Somali'nin başına son 20-30 yıl içerisinde gelmiş en büyük olay olarak değerlendiriyorlar. Umudun yeşerdiği geleceğe ait enerjinin yeniden arttığı ve çoğaldığı bir günün başlangıcı olarak değerlendiriyorlar'' dedi.
    
Türkiye'nin öncelikle gıda konusunda adımlar attığını ve açlıktan ölümlerin önüne geçildiğini ifade eden Bozdağ, susuzluk konusunda da adımlar atılarak yüzlerce sonda vurularak su çıkarıldığını dile getirdi.
    
Somali'de sağlık konusunda da ciddi sorunlar bulunduğunu, Türkiye'nin 2 sahra hastanesi ve teknik donanımlı 5 ambulansla hizmet verdiğini belirten Bozdağ, Türkiye'nin 200 kişilik bir hastane inşa ettiğini ve 2013 yılı içerisinde hizmete açacağını bildirdi. Bozdağ, Somali'nin sağlık alanında teknik elemanlara ihtiyacı olduğunu bunu karşılamak üzere de 40 derslikli sağlık meslek yüksekokulunun ihalesini yaptıklarını çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
    
Somalili 500 yüksek öğrenim öğrencisini Türkiye'de okutma kararı aldıklarını dile getiren Bozdağ, öğrencilerin tamamının Türkiye'ye getirildiğini ve Somali'nin ihtiyacı olan alanlarda eğitim görmelerini sağlayacak adımlar attıklarını söyledi. Bozdağ, ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere de bin 600 ortaöğretim öğrencisinin Türkiye'ye getirilerek, bu öğrencilerin çoğunun meslek okullarına alındığını dile getirdi.
    
Kızılay'ın Somali'de 27 bin kişilik bir çadır kent kurarak vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladığını kaydeden Bozdağ, Mogadişu'nun çöp sorununa dikkati çekerek bunu ortadan kaldırmak için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılay'ın işbirliği yapıldığını, 77 temizlik aracının bölgeye gönderildiğini söyledi.
    
     ''Somali'yi dünyaya, dünyayı da Somali'ye bağlayan adımı Türkiye atmış oldu''
    
Somali'nin ulaşım konusunda ciddi sorunları olduğunu belirten Bekir Bozdağ, havaalanının aydınlatılması ve uçuşa hazır hale getirilmesi konusunda adımlar atıldığını ifade ederek, ''Uluslararası ilk uçan havayolları Türk Hava Yolları oldu. Böylelikle Somali'yi dünyaya dünyayı da Somali'ye bağlayan adımı Türkiye atmış oldu'' ifadesini kullandı.
    
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, batılı hiçbir ülkenin Mogadişu'da büyükelçiliği olmadığını belirterek, ''Başbakanımızın talimatı üzerine hemen orada büyükelçiliğimizi kurduk. Şu anda faaliyetine devam ediyor ve hala da batıdan orada açık bulunan tek büyükelçilik Türkiye Büyükelçiliği'dir. Büyükelçiliğimiz orada faaliyetlerini devam ettiriyor bundan sonraki süreçte de devam ettireceklerdir'' diye konuştu.
    
Somali'nin Parlamento binasını yapma kararı aldıklarını anlatan Bozdağ, Somali'nin polis ve askerinin yetiştirilmesi konusunda da Cumhurbaşkanlığı'nda protokol ve anlaşmalar imzalandığını belirtti. Türkiye'nin Somali'nin güvenlik güçlerinin yetiştirilmesi için uluslararası bir fonun oluşturulması için girişimlerde bulunduğunu İstanbul'daki Somali Konferansı'nda bunu dünya kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Bozdağ, ''Önümüzdeki süreç içerisinde de bu konuda ciddi adımları birlikte atacağız. Askeri yetkililer ve emniyet yetkilileri bu konularda görüşmeleri devam ettiriyorlar. Altyapılar süratle oluşturulacak çünkü orada en büyük sıkıntı güvenlik problemi. Güvenliği çözdüğünüz zaman sorunların aşılacağına biz inanıyoruz'' görüşlerine yer verdi.
    
     ''Her kuruş para yerinde doğru bir biçimde harcanmaya özen gösteriliyor''
    
''Milletimizin gönül hazinesinden verdiği yardımlar Somali'de açlığı bitirdi'' ifadelerini kullanan Bozdağ, şimdi de birbirini vuran insanların birbirini vurmasını önleyecek mekanizmaların kurulduğunu kaydetti.
    
Kendisinin Somali yardımlarını koordine etmekle görevlendirildiğini ve ortalama iki ayda bir Somali'ye giderek oradaki yardım ve yatırımları denetleme çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Bozdağ, ''Her kuruş para yerinde doğru bir biçimde harcanmaya özen gösteriliyor'' dedi.
    
Konuk Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'nin yardımlarının ve bizzat bölgede bulunmasının Türkiye'ye bakışı değiştirdiğini kaydettiğini ifade eden Bozdağ, ''Bugün Afrika'da Somali dahil her yerde Türkiye'ye ve Türk milletine dönük büyük bir muhabbet var. Bunu ihracat rakamlarında da görebilirsiniz. Türkiye'nin açıklanan ihracat rakamlarında Afrika'da artışlara baktığınızda Türkiye'ye dönük bakışların Türkiye'nin ihracatına nasıl yansıdığını oradan da görmek fevkalade mümkündür'' dedi.
    
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER