ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 12:21

Bozdağ, CHP'li başkanı hatırlattı


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen alkol düzenlemesine yönelik eleştirileri cevapladı. Düzenlemeyi alkollü içecekler konusunda Avrupa’da, ABD’de olan standartların Türkiye’ye taşınması olarak değerlendiren Bozdağ, alkollü içeceklerin satışı ile ilgili olarak daha önce CHP’li Kadıköy Belediye Başkanı’nın aldığı benzer kararı hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Afrika Günleri konferansına girişte basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen yeni içki yasası ile alkollü içkilerin satışının gece saat 22.00’den 06.00’ya kadar yasaklanmasına yönelik eleştirileri değerlendirdi. Bozdağ, "Alkolü içecekler konusunda Avrupa’da, ABD’de olan standartların Türkiye’ye taşınmasıdır. Bu reklam konusudur ve içkilerin satışının yapılacağı yerlere dair standartlardır. Yoksa yapılan düzenleme içki içmeyi yasaklayan düzenleme kesinlikle değildir. Kamuoyunda sanki bu düzenleme alkollü içki kullanımını yasaklıyormuş gibi bir hava yaratılmak isteniyor.” diye konuştu.

"TÜRKİYE AB VE ABD'YE UYUMLU DEĞİLDİ"

Anayasa’nın 58. Maddesinin devlete gençleri alkol düşkünlüğünden koruma görevi verdiğine dikkat çeken Bozdağ, Amerika’ya bakıldığında, Avrupa ülkelerine bakıldığında oralarda reklam yasaklarının var olduğunu, satıldığı yerlere iliştin standartların olduğunu ve yaşa ilişkin sınırların olduğunu söyledi. Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’ye bakıldığında AB ve ABD ile uyumlu değil. Yapılan bu düzenleme standartlar konusunda uyum getirmiştir. Pek çok ülkede gecenin belli bir saatinden sonra alkollü içki satan işyerleri alkollü içki satamıyor.”

"TURİZM BU DÜZENLEMEDEN OLUMSUZ ETKİLENMEYECEKTİR"

Bu düzenlemenin turizm gelirlerini olumsuz etkileyeceği yönünde eleştirilerin olduğu yönündeki bir soruya da CHP’li Kadıköy Belediye Başkanı’nın bu konuda geçmişte aldığı kararı hatırlatan Bozdağ, belediye başkanının yaptığı düzenleme ile alkollü içecek satan işyerlerinin gece 22.00’den sabah 06.00’ya kadar satış yapmamaları noktasında karar aldığını bildirdi. Bozdağ, şöyle devam etti: "Böyle bir kararı CHP’li belediye başkanı aldığında kimsenin aklına turizm gelmiyor. Kimsenin aklına alkolü içeceği yasaklıyorlar diye gelmedi. Medyanın gündemine bile gelmedi. Kaldı ki turizm yerleri ile alakalı bu düzenleme içerisinde turizmin etkilenmemesi için ona göre düzenlemeler yapıldı. Turizm yerlerinin bundan etkilenmesi söz konusu değildir.”

KILIÇDAROĞLU'NUN BAŞBAKAN'A AÇTIĞI DAVA YOK"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı 1 milyon liralık tazminat davası ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: “Açılan dava hukukun tayin ettiği usuller çerçevesinde açılmıştır. Biliyorsunuz siyasi eleştiri serbesttir, ama hakaret ve sövme bizim kanunlarımızda hem suç olarak düzenlenmiş hem de tazminat hukuku açısından müeyyideye tabi tutulmuştur. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar yapılan eleştiriler ile ilgili ne Sayın Başbakan'a ne de bize açtığı herhangi bir dava yoktur. Açılan dava yalan, iftira ve küfürlere dönüktür. Mahkeme bunun hakaret ve iftira olduğuna karar verdiğinde tazminata hükmedecektir. Tabi bu konuda çıkacak karara da hepimiz saygı duyacağız. Bunda bir anormallik yoktur. Anormallik Türkiye’nin anamuhalefet partisinin genel başkanının, Türkiye’nin Başbakanı’na milletin gözünün içine baka baka iftira atmasıdır.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER