ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 17:20

Bozdağ: ''Camileri ehil kişiler tanıtıyor''


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan bütçenin neredeyse tamamının personel giderine ayrıldığını, yatırıma pay ayrılamadığını belirterek, ''Türkiye'de bütün camiler, hayırsever vatandaşların kurdukları dernek ve vakıflar aracılığıyla yapılıyor. Devlet bütçesinden herhangi bir kaynak aktarılmıyor'' dedi.
    
TBMM Genel Kurulu'nda, Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın 2013 yılı bütçelerine ilişkin Hükümet adına konuşan Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, İslam Dini'nin inançları, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli olduğunu belirtti.
    
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Cumhuriyetin en eski, en köklü kurumlarından biri olarak bugüne kadar İslam Dini'nin doğru öğretilmesi ve öğrenilmesi, doğru anlatılması ve anlaşılması konusunda önemli görevler ifa ettiğini anlatan Bozdağ, kurumun, ülkenin birlik beraberliğinin adeta çimentosu olduğunu vurguladı.
    
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, personel sayısı itibariyle de ülkenin en ücra yerlerine kadar görevlisi bulunan kurumlar arasında olduğunu kaydeden Bozdağ, kurumun, Türkiye'nin her yerinde hizmet ürettiğini belirtti.
    
Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan bütçe miktarının fazla olduğuna yönelik eleştiriler yapıldığını ifade eden Bozdağ, ''Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi fazla değildir. Yaklaşık yüzde 96'sı personel giderlerini karşılayan bütçedir. Yatırım bütçesi neredeyse yok. Böylesi bir yapıyla Diyanet İşleri Başkanlığı hem Türkiye hem de yurt dışında çok büyük faaliyetlere imza atmaktadır. Bizim Hükümeti eleştirmemiz gereken şey 'Diyanet'in yatırım bütçesini niye artırmıyorsunuz-' olmalıydı. 'Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışanların maaşlarını ödemesin Hükümet' deniyorsa, o ayrı bir şey'' diye konuştu.
    
Türkiye'de bütün camilerin, hayırsever vatandaşların kurdukları dernek ve vakıflar aracılığıyla yapıldığını belirten Bozdağ, devlet bütçesinden herhangi bir kaynak aktarılmadığını, zaman zaman, yapılan inşaatlara cüzi bir destek sağlandığını bildirdi.
    
     ''Camileri ehil kişiler tanıtıyor''
    
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, personel kalitesini artırmak için önemli çalışmalar yaptığını anlatan Bozdağ, personelin eğitim seviyesini yükseltici önemli adımlar atıldığını ifade etti.
    
Türkiye'nin 16 yerinde, din görevlilerine hizmet içi eğitim verildiğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:
    
''Tarihi nitelikteki camilerin tanıtılmasının ehil kişiler tarafından yapılmasını temin etmek için 250 cami rehberliği kadrosu ihdas edildi. Camilere ziyarete gelenlere ehil insanlar doğru bilgileri verecek.
    
Kurum, yaygın din eğitimi konusunda önemli görevler yapmaktadır. Hutbe, vaaz, konferans, seminerler, paneller ve çeşitli yayımlarla bu alanda önemli adımlar atmaktadır. En son 'Hadislerle İslam' eserini yayımladı. Avrasya İslam Şurası'nda bu dünya kamuoyuna tanıtıldı. Bugüne kadar 5 dini yayınlar kongresi tertip edildi.
    
Kurum ayrıca, Diyanet TV'yi kurdu. TRT Anadolu üzerinden test yayını yapıyor. Daha sonra 24 saat süreyle yayın yapacak.
     Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın din hizmeti ihtiyacını gidermek için pek çok çalışmanın altına Diyanet İşleri Başkanlığımız imza atmıştır. Oradaki vatandaşlarımıza bin 804 görevli ile hizmet verilmektedir.''
    
     ''TİKA'yı 5 kıtada hizmet veren bir teşkilata dönüştürdük''
    
Türk dünyası ile ilişkiler konusunda da bazı eleştiriler yapıldığını belirten Bozdağ, AK Parti'nin, Türk dünyası ile daha yakından ilgilenmek, aradaki köprüleri güçlendirmek için önemli adımlar attığını ve önemli kararları hayata geçirdiğini ifade etti.
    
Bunların başında TİKA'nın faaliyetlerinin geldiğini kaydeden Bozdağ, şunları söyledi:
    
''TİKA 1992'de, sadece belli bölgelere öncelik veren yapıyla kuruldu. Öncelikle Türk dünyasından bahsediyor ama başka şeyleri söylüyor. Kanun, 'Türk dilinin konuşulduğu cumhuriyetler, komşu ülkeler ve gelişme yolundaki ülkelerin kalkınmalarına yardımcı olmak' diye devam ediyor. Biz ne yaptık, kanunun amacına uygun olarak TİKA'yı yeniden yapılandırdık. Bugün 5 kıtada hizmet veren bir teşkilata dönüştürdük.
    
Biz geldiğimizde TİKA'nın yurt dışındaki ofis sayısı 12'ydi. Bunu 33'e çıkardık. Hizmet ettiği ülke sayısını ise 20'den 100'ün üzerine çıkardık. TİKA, OECD Kalkınma Yardımları Komitesi'nin normlarına göre 2002 yılında 86 milyon dolar kalkınma yardımı yaparken, 2011 yılında bu miktar 27,5 kart arttı ve 2 milyar 363 milyon dolara çıktı. Sadece 2011 yılında 1 milyar 273 milyon dolar resmi kalkınma yardımları var. Geri kalanı ise sivil toplum kuruluşları ve diğer yollarla yapılan yardımlarıdır.
    
OECD'nin Kalkınma Yardımları Komitesi Türkiye'yi yükselen ülke ilan etti ve yıldız ülkelerin arasına koydu. Başkanı bizzat Türkiye'ye gelerek, Türkiye'nin üye olması için davet iletti.
    
Türkiye pek çok uluslararası kurula üye olmak için uğraşırken, şimdi bakıyorsunuz, 'Gelin bize üye olun' diyen bir başka yapı var. Bu, Türkiye'nin gücünün göstergesidir''
    
     ''Türkiye, dünyanın her yerinde var''

    
Bekir Bozdağ, TİKA'nın, AK Parti iktidar oluncaya kadar geçen zaman içinde 2 bin 241 proje hayata geçirdiğini, AK Parti iktidarında ise 10 bin 86 projenin uygulandığını söyledi.
    
Projelerin 805'inin Kafkaslar ve Orta Asya'da, 425'inin Balkanlar'da, 202'sinin Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde gerçekleştirildiğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti:
    
''Hani Türk dünyası, Balkanlar ihmal edilmişti- Yok öyle bir şey. Biz Türk dünyasının her yerinde, Balkanların her yerinde, ecdadımızın ayağının dokunduğu her yerde olmaya özen gösteriyoruz.
    
Moğolistan'a gidin Bilge Kağan ve Kültigin abidelerinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından restore edildiğini, 46 kilometrelik yolun sıcak asfalt yapıldığını göreceksiniz. Makedonya'da Mustafa Paşa Cami, Kosova'da Sinan Paşa Cami sizi selamlayacaktır. TİKA tarafından onarılarak hizmete açıldı. Kazakistan'da, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan'da, Azerbaycan'da nereye giderseniz gidin, yüzlerce proje sizi selamlayacaktır. Ay yıldızlı, al bayrağı taşıyan TİKA'nın logosuyla beraber.
    
Karadağ'da bir camiyi ziyaret ettiğimde Diyanet İşleri Başkanı bana, bu caminin hikayesini anlattı. Dedi ki '1911 yılında bu cami tamir edilsin diye Osmanlı'ya mektup yazmış atalarımız. Ama mektuba cevap gelmedi. Tayyip Bey Başbakan olunca halimizi bir kez daha arz ettik. Talimatıyla burası restore edildi. 2011 yılının Kadir Gecesi'nde yeniden ibadete açıldı.' Arkasından ilave etti: 'Sayın Bakanım bir daha bizim mektuplarımıza cevap vermek için lütfen 100 sene beklemeyiniz' Şimdi dünyanın neresinde olursa olsun, Türkiye'ye yazılan mektuplar anında cevabını buluyor.
    
75 yıl aradan sonra Kerkük'e giden ilk Bakan bu Hükümetin Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu oldu. Urumçi'ye giden ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Bugüne kadar bunlar konuşuldu ama biz icraatını yapıyoruz. Türkiye, dünyanın her yerinde var.''
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER