ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 21:54

Bozdağ: Almanya’daki Türkler Merkel hakkında bir değerlendirme yapacaktır


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, seçim vaadi olarak 'Türkiyesiz bir AB' vaadi hakkında konuştu. Merkel'in Türkiye ile ilgili görüşlerinin yeni görüşler olmadığına dikkat çeken Bozdağ, “Bunlar, Daha önce de bildiğimiz görüşleridir. Bu açıdan bizim için şaşırtıcı olmamıştır. Türkiye'yi görmediğini söylüyor, ama Almanya'da da epey Türk var. Onlar da herhalde Sayın Merkel'in bu açıklamaları karşısında bir değerlendirme yapacaklardır.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar'ı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bekir Bozdağ, bir gazetecinin 'Almanya Başbakanı Merkel, seçim vaadi olarak 'Türkiyesiz bir AB' vadetti. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna, "AB üyesi ülkeler Türkiye'ye karşı dürüst davranmalıdır. Bugüne kadar maalesef Türkiye'ye karşı verdikleri sözler konusunda dürüst davranmadılar. Biz kendi üzerimize düşen mükellefiyetlerin her birini eksiksiz yerine getirmemize rağmen orada her defasında başka bir takım bahanelerle Türkiye'nin önüne engeller çıkarıldı." karşılığını verdi.

"Sayın Merkel'in yaptığı bu açıklama, iktidar olması hasebiyle sadece iç politikaya dönük bir yatırım olarak da değerlendirilemez" diyen Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü şu anda Başbakan'dır, aynı zamanda Genel Başkan'dır. Hem Başbakan, hem Genel Başkan sıfatıyla konuşmaktadır. Sayın Merkel'in bu görüşleri bize göre yeni görüşler değildir. Daha önce de bildiğimiz görüşleridir. Bu açıdan bizim için şaşırtıcı olmamıştır. Türkiye'yi görmediğini söylüyor ama Almanya'da da epey Türk var. Onlar da herhalde Sayın Merkel'in bu açıklamaları karşısında bir değerlendirme yapacaklardır."

“NEONAZİ CİNAYETLERİNİ ÖRTEN BİR DEMOKRATİK YAPI BİZİ RAHATSIZ EDİYOR”

Merkel'e Neo-Nazi cinayetlerini hatırlatan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Almanya'da işlenen Neo-Nazi cinayetlerinde hayatını kaybeden 8 Türk vatandaşı, 2 tane de diğer insan olduğu zaman aileleri, anaları, babaları, kardeşleri, eşleri katil olarak suçlayıp aradan 10 sene geçtikten sonra katillerin Neo-Naziler olduğunun ortaya çıkması da işin doğrusu beni korkutuyor. Yani bu kadar gerçekleri görmeyen veya bu kadar gerçeklerin üzerini örten bir demokratik yapı, bir hukuk devleti yapısı o da bizi rahatsız ediyor. Bir yandan bakıyorsunuz 10 kişiyi öldüren kişinin yargılanmasında kelepçe yok, adeta manken gibi gösteri yapması temin edilirken; öte yandan yargılananlar Türk olduğu zaman Berlin mahkemesinde cam kafes içerisinde mahkemeye çıkarılıyorlar. Bu gördüğüm manzara da işin doğrusu insan hakları adına, hukuk devleti adına, demokrasi adına beni korkutuyor. Almanya'daki insan haklarının, demokrasinin, hukuk devletinin standardı nedir, onu bir düşünmeleri lazım. Ben çok net söylüyorum; Türkiye'deki insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü konusunda gelinen mesafe AB ülkelerinin çoğundan iyi bir noktadadır. Bundan benim hiç şüphem yoktur." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER