ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 14:12

Bosna Hersek'teki protestolar


Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Nikşiç, ülke genelinde devam eden protestolardaki eylemcilerin Federasyon hükümetinin istifası taleplerine ilişkin, "onun yaptığı işin sorumluluklarını alabilecek başka bir kişi ortaya çıkınca istifa edeceğini" söyledi.

Nikşiç, Saraybosna Üniversitesi Ekonomi Fakültesi'nde Bağımsız Aydınlar Derneği tarafından haftalık düzenlenen "Krug 99" platformunda, "Bosna Hersek devlet kurumları nasıl istikrara kavuşturulur?" konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Nikşiç, "Son 15 gündür vatandaşların protestolarda öne çıkardıkları taleplerin hiçbirini, istikrarı olmayan devlet kurumları ile çözemeyiz" dedi.

Hükümet değişikliğinin ülkedeki durum için bir çözüm olabileceğini fakat Bosna Hersek'te yargı, polis ve devlet yönetimi hususlarında reformlar yapılmadan hiçbir hükümetin başarılı olamayacağını vurgulayan Nikşiç, "Ülkede yapılan özelleştirme ve ekonomik suçlar sorunlarına ciddi bir yaklaşım ile çözüm getirilmediği sürece, toplumda biriken problemlerin çözülmesi zor olacaktır" diye konuştu.
Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nikşiç, Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Tuzla kentinde kamu çalışanları tarafından başlatılan, ardından ülke geneline yayılan protestolara ilişkin, ülkedeki tüm siyasi partilerin olaylardan ders çıkarmaları gerektiğini söyledi.

Protestoların şiddetsiz devam etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Nikşiç, "Bölgede, kendi ülkesindeki problemleri bir yana bırakıp Bosna Hersek'in sorunlarını çözmek isteyenler uyanmaya başladı. Şahsen, Bosna Hersek kurumlarında benim yaptığım işin sorumluluğunu alabilecek insanlar olduğunda, istifa etmeye hazırım" diye konuştu.
Bosna Hersek'in Tuzla kentinde başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda, şu ana kadar Tuzla Kantonu Başbakanı Sead Çauşeviç, Zenitsa-Doboy Kantonu Başbakanı Munib Huseyinagiç, Saraybosna Kantonu Başbakanı Suad Zelykoviç ve Una Sana Kantonu Başbakanı Hamdiya Lipovaça istifa etmişti. Kanton başbakanlarının yanı sıra, Hersek-Neretva Kantonu İçişleri Bakanı Mario Şulenta, Novi Travnik Belediye Başkanı Refik Lendo ve Bosna Hersek Polis Koordinasyon Müdürü Himzo Selimoviç de protestolar nedeniye istifa ettiklerini açıklamıştı. Eylemciler, Bosna HersekCumhurbaşkanlığı binası ile 17 kamu binasını ateşe vermişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER